Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spacer szlakiem kościołów cz. 2

W sobotę (01.08) odbył się kolejny z sobotnich cieszyńskich spacerów z przewodnikiem. Tym razem grupa entuzjastów zgłębiania historii i topografii miasta mogła zwiedzić drugą część lokalnych świątyń (pierwsze zostały odwiedzone tydzień wcześniej).

 Spacer standardowo rozpoczął się przy Punkcie Informacji Turystycznej na cieszyńskim Zamku. Tam zgromadzonych przywitał przewodnik PTTK, przypomniał o zasadach bezpieczeństwa i przedstawił plan spaceru. Druga część szlaku kościołów prowadziła praktycznie przez całe miasto. Rozpoczęto od miejsc, gdzie kiedyś mieściły się kościoły, jednak dziś nie ma po nich śladu (jeden przy placu teatralnym, drugi to synagoga mieszcząca się nieopodal budynków dzisiejszej SP 1 w Cieszynie). Następnie przewodnik poprowadził wycieczkę do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, następnie do kościoła pw. Św. Krzyża, aby zakończyć zwiedzanie w ewangelickim Kościele Jezusowym po drugiej stronie miasta.

Po przejściu na Plac Teatralny w Cieszynie, wiele osób usiłowało sobie wyobrazić, jak mógł wyglądać kościół, który znajdował w miejscu dzisiejszego Teatru im. A. Mickiewicza – kościół, który się tutaj mieścił był kościołem św. Marii Magdaleny. Spłonął w wielkim pożarze miasta z 1789 roku, znajdował się w miejscu dzisiejszego teatru. Choć budynek był murowany, środek był wykonany z drewna i został w pożarze doszczętnie zniszczony. Kościół przetrwał kilka pożarów, jednak po ostatnim nie został już odbudowany. Kościół parafialny został przeniesiony do dawnego kościoła dominikańskiego. Niektóre tablice nagrobne, z cmentarza, który znajdował się przy kościele, przeniesiono na cmentarz przy kościele św. Trójcy – wyjaśniał przewodnik.

Drugim spacerem szlakiem kościołów, zakończyła się część spacerów, dotycząca cieszyńskich świątyń. Kolejna wycieczka po Cieszynie, która odbędzie się w sobotę 8 sierpnia, będzie dotyczyła lokalnego designu.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: