Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Już wkrótce prawo jazdy będzie mogło zostać w domu

Od jakiegoś czasu przyzwyczajamy się, że większość dokumentów może zostać w domu. Wszystko za sprawą możliwości przeniesienia danych do „wirtualnej rzeczywistości”. Cały czas znoszone są również kolejne obowiązku. Od 2018 roku możemy jeździć bez dowodu rejestracyjnego. Wkrótce również prawo jazdy będzie mogło zostać w domu.

Do 2018 roku wsiadając za kierownicę, musieliśmy mieć z sobą trzy dokumenty. Pierwszy z nich to dowód rejestracyjny, drugi to dokument potwierdzający opłacenie polisy OC a trzeci to właśnie prawo jazdy. W październiku 2018 roku wprowadzono nowelizację, dzięki której w razie kontroli policja sprawdzi dane z dowodu rejestracyjnego czy dane dotyczące opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC w systemie CEPiK. Wciąż jednak musieliśmy mieć przy sobie prawo jazdy - każdym przypadku policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzą w policyjnych systemach informatycznych dane na temat kierowcy, pojazdu i polisy OC. Od dziś wystarczy mieć tylko prawo jazdy, resztę danych policjant uzyska z bazy CEPIK. Nie wpłynie to na czas kontroli – informował wtedy asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP w rozmowie z portalem ox.pl. Teraz okazuje się, że do dokumentów, które możemy zostać w domu, dołączy właśnie prawo jazdy.

Zmiana była zapowiadana przez Ministerstwo Cyfryzacji już od dłuższego czasu. W lipcu 2020 roku projekt ustawy, który umożliwi nam pozostawienie kolejnego dokumentu w domu, został przyjęty przez sejm. Aktualnie czeka go droga przez senat, aby trafić do podpisu prezydenta. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie, jednak z pewnością jest to dobra wiadomość, dla wszystkich kierowców, którzy czasem zapominają dokumentów w domu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-01 19:01:23
jahu: "W lipcu 2020 roku projekt ustawy, który umożliwi nam pozostawienie kolejnego dokumentu w domu, został przyjęty przez sejm. Aktualnie czeka go droga przez senat, aby trafić do podpisu prezydenta." - Czyli nie zwykły obywatel o tym decyduje ale pasibrzuchy.
2020-08-01 19:09:15
koszor: Po małym kroczku w kierunku czipa. Bez netu, maila i smartfonu już w zasadzie trudno funkcjonować, chyba że jest się na emeryturze. Koniec wolności jest już blisko.
2020-08-01 21:20:45
utopiec: koszor:@ Nie obrażaj emerytów. Nie każdy może żyć bez netu, maila czy smartfona. Nawet emeryt.
2020-08-01 21:25:07
św. Patryk: koszor, ty naprawdę nie czujesz, że ciebie już własne urojenia ubezwłasnowolniły?
2020-08-02 07:07:53
marian1951: To teraz do nawet najdrobniejszej szkody w wyniku kolizji , kiedy sprawca nie będzie miał przy sobie dokumentów , trzeba będzie wzywać policję. Oświadczenia o spowodowanie kolizji to już przeszłość. Takie drobne udogodnienie dla kierowców i policji.
2020-08-02 14:23:58
FoxTrot: Co za społeczność.. same narzekania. Przecież nie będzie zakazu wożenia dokumentów przy sobie, więc o co Wam chodzi? Kto chce - robi po staremu. Dlatego uważam, że nowy zapis jest DOBRY. I wie o tym koneser stojących kopert, dlatego przetrzymuje ustawę ile się da. Przecież jego kolesie po fachu od zawsze jeżdżą bez dokumentów, bez przeglądów, bez OC i bez prawa jazdy i nawet jeśli powodują wypadki - są oczyszczani z zarzutów przez niezawisłe sądy wybierające same siebie nieprzerwanie od lat czterdziestych, kiedy ich przodków posadzili na tych stołkach stalinowcy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: