Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Solenna Msza u Bonifratów - 10 lat scholi i Mszy Trydenckiej

Wyjątkowa Msza Święta odprawiona zostanie w najbliższą niedzielę w kościele OO. Bonifratów. To Msza Solenna w najbardziej uroczystej formie. Wszystko za sprawą jubileuszu 10 rocznicy inauguracji Mszy Świętych w obrzędzie trydenckim w Cieszynie.

W Kościele OO. Bonifratów w Cieszynie szykuje się szczególna uroczystość. To dziesięciolecie scholi Una Voce i Mszy trydenckiej w Cieszynie.

Z okazji 10 rocznicy powstania łacińskiej scholi Una Voce oraz Mszy św. wszechczasów (tzw. trydenckiej) w Cieszynie, w kościele OO. Bonifratrów zostanie odprawiona msza dziękczynna w najbardziej uroczystej formie tzw. solenna - w asyście diakona i subdiakona, przy śpiewie chorału gregoriańskiego i polifonii.

- Msza święta, potocznie zwana trydencką, jest formą sprawowania Eucharystii, która obowiązywała przez wieki, aż do czasu reformy dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku. Wyróżnia ją przede wszystkim to, że jest sprawowana po łacinie, a kapłan wraz z wiernymi stoi ad orientem (tzn. ku wschodowi), czyli w kierunku tabernakulum. Towarzyszą jej bogate w treść ceremonie oraz modlitwy a także piękny i starożytny chorał gregoriański. Aby wierni mogli zrozumieć piękno liturgii, zawsze przy wejściu udostępnione są broszury z tłumaczeniem i objaśnieniem - wyjaśnia ks. Marcin Wróbel.

Pierwsza msza trydencka została odprawiona w Cieszynie 4 maja 2014 roku w kościele pw. św. Jerzego. Najświętszą Ofiarę sprawował wtedy wikariusz ks. Marcin Wróbel. Śpiewała wówczas schola Una Voce, pod przewodnictwem pana Remigiusza Cyganka. Należą do niej śpiewacy z obu stron Olzy.
Liturgia tradycyjna cieszy się także szerokim zainteresowaniem wśród młodzieży. Jak dotąd trzech spośród dotychczasowych ministrantów wybrało drogę powołania kapłańskiego.

Bieżące informacje i ogłoszenia dotyczące mszy trydenckiej można znaleźć na profilu facebook: schola Una Voce. Ponadto cały czas trwa nabór do scholi oraz do służby przy ołtarzu.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: