Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

SMSowa pułapka

„Paczka nie doszła”, „Uzupełnij dane teleadresowe przesyłki”, a może „Wygrałeś” – treść SMSów, które trafiają do Polaków, w tym do mieszkańców Śląska Cieszyńskiego jest różna, ale cel ten sam – oszustwo, wyłudzenie danych lub kradzież pieniędzy. Uwaga na przedświąteczne sztuczki oszustów.

Czas przedświąteczny to okres większych zakupów online. Chętnie zamawiamy prezenty przez Internet, dlatego często w tym czasie mamy do czynienia z różnymi firmami kurierskimi czy pocztowymi. Cieszyńscy policjanci ostrzegają o wzmożonej aktywności oszustów, którzy wysyłają fałszywe SMSy, podszywając się pod firmy pocztowe, firmy kurierskie czy portale ogłoszeniowe.

- Oszuści internetowi wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży środków zgromadzonych na kontach bankowych.
Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości sms. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki – podaje podkomisarz Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP Cieszyn.

Treści SMSów są różne, ale cel ten sam:

- Oszuści ciągle wymyślają nowe pomysły dotyczące treści sms-a, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Wykorzystują np. święta, aby oszukać więcej osób. Dodatkowa opłata ma wynikać m.in. z przekroczenia wagi paczki, dopłaty do kosztów wysyłki czy też uzupełnienia adresu. Do sms-a dołączony jest zawsze link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Gdy próbujemy się na niej zalogować, oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej – uzupełnia Pawlik.

Policjanci apelują, aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Żeby nie klikać w link i nie podawać żadnych danych. - Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takie wpłaty – zauważa policjant.

 

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: