Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. 70 lat na folklorystycznej scenie. ZPiT „Suszanie” świętował jubileusz

Działający przy Miejscowym Kole w Suchej Górnej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej zespół folklorystyczny „Suszanie” hucznie świętował jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji zorganizowano wielki, prawie czterogodzinny Koncert Jubileuszowy.

Koncert składał się z dwóch części. Wpierw zespół pokazał cztery wiązanki tańców: czeskich, ze starej Warszawy, polskich i słowackich. Druga część, po przerwie miała charakter regionalny. Zespół pokazał region, w którym działa, począwszy od gór, przez Cieszyn, aż po tzw. „Doły”, czyli nizinną część Zaolzia – okolice Karwiny, Orłowej, Suchej. Jak zdradziła Barbara Mračna - kierowniczka zespołu, po raz pierwszy zespół wziął na sceniczny warsztat tańce góralskie.

Jak przy takich okazjach bywa, oprócz obecnych członków zespołu – jubilata na scenie zaprezentowali się również byli tancerze. Wspólnie zatańczyli zarówno byli członkowie, którzy dopiero co pożegnali się z zespołem, jak znacznie starsi tancerze. Niektórzy z nich zbliżają się już do siedemdziesiątki.

Program obejmował też występy gościnne, m.in. miejscowego dziecięcego „Zespoliku” Karoliny Żyły.

Koncert jubileuszowy zorganizowano w sobotę 25 listopada w Domu Kultury im. Leoše Janáčka w Hawierzowie. W foyer Domu Kultury do obejrzenia była także wystawa fotografii strojów ludowych z regionu Śląska Cieszyńskiego.

Następnie członkowie i fani zespołu przenieśli się do Domu Robotniczego w Suchej Górnej, gdzie zorganizowano okolicznościową imprezę towarzyską. Do tańca grała kapela „Suszan” oraz „Czerchla”.

Indi

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: