Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śmiergust

Poniedziałek Wielkanocny, Lany Poniedziałek, śmigus – dyngus to określenia jednego dnia. Drugiego dnia świąt Wielkanocnych, który w tym roku przypada 22 kwietnia. Najstarsza i najbardziej znana tradycja, czyli polewanie się wodą wciąż ma się dobrze. Jak jednak wyglądał ten dzień kilkadziesiąt lat temu?

Z pewnością kilkadziesiąt lat temu w lany poniedziałek zużycie wody było zdecydowanie większe. Dziś dzieci raczej ograniczają się niewielkiego jajka – śmigusówki, które tylko delikatnie skropi wodą rodzinę, czy znajomych. Dawniej dzieci polewały się z wiader, a przechodząc pod oknami, trzeba było liczyć się z przemoczeniem.

- W dawniejszych czasach grupy śmierguśników chodziły z mojiczkym – goiczkym i potrzasając nim w takt, śpiewali lub recytowali stosowne pieśni na tą okoliczność. A tych również jest bardzo wiele. Najpopularniejsze to: „Prziszli my tu po śmierguści, jyny nas też nie opuście; kope wajec narychtujcie, a kołoczy nie żałujcie”. Albo: „Prziszeł żech tu po śmierguście, jyny mie też nie opuście; co nimocie to mi dejcie, a co mocie, to się niechejcie”. „Prziszełżech tu po śmierguście, jyny mie też nie opuście, Idźcie do fask i urznijcie kiełbaski, idźcie do skrzinki i urznijcie szynki. Pore wajec podarujcie i kołocza nie żałujcie” – przytacza Czesław Stuchlik, miłośnik historii z Pogwizdowa.

Śmigus Dyngus dawniej w regionie nazywany był również śmiergustem. To dopiero tego dnia ludzie odwiedzali rodziny i znajomych, składając sobie wielkanocne życzenia. Wtedy również odbywały się liczne zabawy, czy spotkania w gospodach. Tradycja ta przetrwała tylko częściowo. Odwiedziny wśród rodziny i znajomych nie są niczym niezwykłym, gdyż rozpoczynają się już pierwszego dnia swiąt. W wielu miejscach jednak tego dnia odbywają się huczne zabawy. W tym dniu zgodnie z tradycją mogą odbywać się już wesela.

Co ciekawe, dawniej w Poniedziałek Wielkanocny polewać wodą mogli tylko chłopcy. W ramach równouprawnienia jednak dziewczyny odpłacały chłopcom we wtorek po Wielkanocy, zwany babskim śmiergustem — W rewanżu za poprzedni dzień, dziewczęta w tym dniu polewały płeć męską, nie stosując jednak suszenia karwaczem. Nie chodzono też po domach, lecz polewano się tylko we własnym domu. Chłopcy też dziewcząt niczym nie obdarowują. W niektórych okolicach małe dziewczynki chodziły jeszcze przez tydzień z goiczkym i śpiewają przy tym stosowne pieśni – wyjaśnia Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-22 10:12:52
b.w.: 100 wiaderek wody na otrzeźwienie dla wyborców PO i ich lokalnych klonów !
2019-04-22 13:07:24
jasper: Dla wyborcow PiS, idac tropem powyzej - wiaderek 500+ ...
2019-04-22 13:19:35
donekT: https://www.youtube.com/watch?v=kf-Syd-M-WA
2019-04-22 22:00:23
traveler85: Jacy wy ludzie jesteście kurwa już nudni z tym waszym pis/po, resztki mózgu wyżarte propagandą, smutne, małe marionetki
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: