Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śmierć bezdomnych do apelacji

Katowicki Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą spalenia żywcem dwóch osób w Cieszynie. Od wyroku bielskiego Sądu Okręgowego w tej sprawie, który skazał dwoje sprawców na 15 i 9 lat, odwołali się prokuratorzy i obrońcy - informację taką przekazał mediom we wtorek rzecznik bielskiego sądu Jarosław Sablik.
Wyrok w tej sprawie zapadł już w lutym. Sąd skazał 39-letnią Dagmarę H. na 15 lat więzienia, a 29-letniego Tomasza C. na 9 lat – mówi sędzia Sablik. Do tragedii doszło pod koniec lipca 2010 roku. Pijani sprawcy postanowili odzyskać 400 zł, które rzekomo był im winien jeden z bezdomnych. Zastali go wraz z konkubiną śpiących w opuszczonym budynku. Mężczyznę polali benzyną i podpalili.
 
Jak wynika z akt sprawy, 29 letni Tomasza C. uznany został za winnego tego, że w dniu 30 lipca 2010 roku, około godziny 21:25, w Cieszynie, w niewielkim pomieszczeniu z palącą się świecą, zajmowanym przez pokrzywdzonych Piotra S. i Grażynę M., używając groźby bezprawnej w celu wymuszenia zwrotu od pokrzywdzonego pieniędzy, polał z kanistra Piotra S. po klatce piersiowej substancją łatwopalną w postaci benzyny w ilości co najmniej 1 litra.
Dagmara H. przyłożyła palącą się świecę do koszuli mężczyzny, wzniecając pożar. Bezdomnemu udało się opuścić budynek o własnych siłach, ale mimo udzielonej pomocy medycznej zmarł wskutek oparzeń III stopnia całego ciała. Jego konkubina żywcem spłonęła w łóżku.
 
Bielski sąd uzasadniając karę 15 lat dla Dagmary H. zaznaczył, że świadomie pozbawiła życia pokrzywdzonych przykładając zapaloną świecę do ubrania ofiary. Tomaszowi C. sąd wymierzył 9 lat więzienia, gdyż uznał, że umyślnie doprowadził do pożaru, który zagrażał ludziom, ale nie chciał spowodować śmierci.
 
Zarówno H., jak i C. w przeszłości byli karani. Mężczyzna odsiadywał wyrok za przestępstwo przeciw zdrowiu lub życiu. Kobieta skazywana była już dwukrotnie.
 
Wyrok, który zapadł jest nieprawomocny. Apelację złożył Prokurator Rejonowy w Cieszynie i obrońcy. Akta sprawy wraz ze złożonymi apelacjami zostały już przedstawione Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach.
 
JB
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: