Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Służba zdrowia świętowała

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem Zdrowe bicie serca. W powiecie cieszyńskim połączono go z obchodami Dnia Pracownika Służby Zdrowia i 8 kwietnia zorganizowano w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie dla osób związanych ze służbą zdrowia konferencję. Zebranych przywitał starosta Jerzy Nogowczyk, po czym oddał głos specjalistom.

Teresa Wałga, dyrektorka cieszyńskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wygłosiła krótki wykład na temat Światowego Dnia Zdrowia. Zwróciła uwagę na to, iż co drugi, co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi, przy czym połowa tych osób nie wie o tym, a druga połowa wie, lecz się nie leczy bądź leczy się źle. 

Tymczasem nadciśnieniu bardzo prosto jest zapobiec zmieniając tryb życia. Czynnikami ryzyka nadciśnienia są bowiem dieta bogata w tłuszcze i zbyt dużo soli, nadwaga, siedzący tryb życia, stres, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu – wymieniała, a lista obejmowała jeszcze kilka pomniejszych zagadnień.  

Jerzy Zientek, pełnomocnik zarządu szpitala do spraw medycznych przedstawił plany na najbliższy tydzień, w którym w cieszyńskim szpitalu odbędzie się szereg akcji profilaktycznych i bezpłatnych badań, o czym już na naszym portalu pisaliśmy [czytaj: Zatroszcz się o zdrowie].

Spotkanie było doskonałą okazją, by wręczyć zasłużonym pracownikom nadane im odznaczenia. Przyznane przez ministerstwo odznaczenia Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia z rąk starosty otrzymali: Kazimiera Karczmarczyk, ordynator Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie (ZOZZ), Krystyna Chamera-Lopatka, z-ca pielęgniarki oddziałowej ZZOZ, Jolanta Podleśna, pielęgniarka specjalista ZOZZ, Czesława Lis, starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie, Janusz Martynek, kierownik Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego (CPR), Jerzy Szarzec, ratownik medyczny CPR, Jarosław Macieiczek, sanitariusz CPR. Ponadto ordynator oddziału ginekologicznego-położniczego w cieszyńskim szpitalu. dr n. med. Tomasz Rutkowski otrzymał dyplom uznania. Prowadzony przez niego oddział otrzymał bowiem najwięcej pochwał i podziękowań od pacjentów. 

Na koniec całej uroczystości zebrani mieli okazje posłuchać na żywo góralskiej muzyki w wykonaniu kapeli Torka, w której śpiewa i na basie gra Teresa Kowalowska, na co dzień pracownik cieszyńskiej służby zdrowia.

(indi)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: