Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Słowackie modrzyńce w Zamku Cieszyn

Słynne chociażby z kobiecego stroju ludowego górali Beskidu Śląskiego niebieskie tkaniny z nadrukowanymi białymi wzorami a także narzędzia służące do ich produkcji prezentowane są od 28 kwietnia w Zamku Cieszyn. Zgromadzone na wystawie ''Farbione na modro. Modrzyńce w tradycji i modzie'' wyroby pochodzą ze zbiorów słowackiej instytucji Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Centrum Sztuki Ludowej) w Bratysławie, współorganizatora ekspozycji.

Modrzyniec powstaje w technice batikowej — Na białym materiale specjalną formą robi się ręczne nadruki ze specjalnego kleju, który nie pokryje się barwnikiem podczas zamoczenia w tkaniny indygo. W celu wzmocnienia barwy powtarza się tę czynność kilkanaście razy, a na koniec oczyszcza — powiedziała Libuša Jaďuďová z ÚLUV, słowacka kuratorka zamkowej wystawy. Zadomowiony na trwale w ludowym wzornictwie modrzyniec nie ma jednak długiej historii. Na ziemiach słowackich pojawił się dopiero pod koniec XVIII stulecia. — Przywędrował do nas z Niemiec przez Spisz i w każdym regionie kraju różni się ornamentyką.

Również w obecnym dizajnie słowackim wykorzystuje się technikę batikową. Na wystawie zobaczyć również można prace projektantów z bratysławskiej Vysokéj školy výtvarných umení (Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych), którzy wykorzystując tradycyjne tkaniny i techniki druku nadali modrzyńcom współczesną formę, projektując obrusy czy kalendarze ścienne.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: