Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śląskie rozpocznie ferie najwcześniej

Kończy się pierwszy semestr. Oceny już wystawione, rodzice zaliczyli kolejne wywiadówki. Teraz tylko czekać na zimowe ferie. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki. Na amatorów zimowych sportów czekają łyżwy, narty, a na innych spotkania z przyjaciółmi, wyjazdy do rodziny i wiele innych atrakcji o których marzy się cały semestr.

Od kilku lat obowiązują różne terminy rozpoczynania się ferii zimowych w różnych województwach. W tym roku w całym kraju odbędą się one między 17 stycznia a 27 lutego.

Początkowo różne terminy ferii były dosyć ciężkie do zaakceptowania, teraz wydają się już być normą i nie sprawiają aż tylu kłopotów. Na pewno nie na tyle, żeby wrócić do jednego terminu kosztem skrócenia sezonu w miejscowościach turystycznych. Aczkolwiek zdania są na ten temat różne. - Ferie powinny być w tym samym czasie, jest to okres, kiedy koleżanki, koledzy, rodzina z różnych województw mogliby się spotkać i trochę pobyć ze sobą – mówi 16-letni Jacek z Cieszyna- w ten sposób więź rodzinnych nie zacieśnimy.

Innego zdania jest pani Ewelina Kulesza, która ferie wraz z rodziną spędza w górach. -Teraz przynajmniej nie ma tłoku, wszędzie można bez problemu dojechać, a i właściciele ośrodków mają zarobek przez całą zimę. Wyjazdy przestały być koszmarem – podkreśla.

Jako pierwsi w tym roku (17-30 stycznia) z zimowych ferii będą się cieszyli mieszkańcy województwa: śląskiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Następnie (24 stycznia-6 lutego) na zimowiska wyjadą dzieci z województwa: zpodlaskiego i warmińsko -mazurskiego.

Kolejni (31stycznia-13 lutego) będą uczniowie z kujawsko -pomorskiego, lubuskiego, malopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Tuż za nimi (14-27 luty) będą dzieci z:dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Warto pamiętać, że w każdym przypadku ferie zaczynają się w poniedziałek i kończą w niedzielę, a więc prawdziwy czas wolny od zajęć zaczyna się dwa dni wcześniej (sobota i niedziela), np. jeśli ferie zaczynają się 17 stycznia, to ostatni dzień w szkole przypada na 14 stycznia.

 

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: