Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Slaski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

W Cieszynie, historycznym mieście położonym na granicy polsko czeskiej, powstał „Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości”. Inwestycja, która finansowana jest głównie z funduszu Phare ESC 2001, ma na celu stymulację wzrostu ekonomicznego i społecznego poprzez rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Specyfika tworzonej instytucji polega na tym, że wzrost innowacyjności i konkurencyjności firm zamierza się osiągnąć dzięki poprawie wzornictwa wyrobów i wizerunku śląskich firm.
          Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości będzie pomostem między uczelniami wyższymi a praktyką zawodową projektantów, artystów i rzemieślników, umożliwiając rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej. Stworzenie możliwie stałych form współpracy z przedsiębiorcami pozwoli na lepsze wykorzystanie umiejętności projektantów, lokalnych artystów i rzemieślników w gospodarce (w zakresie wzornictwa przemysłowego, unikatowego, grafiki użytkowej, architektury itp.).
          Powodzenie planowanego działania zależeć będzie od ilości podmiotów gospodarczych współpracujących z nową jednostką. W tym celu planowane są specjalistyczne seminaria i stałe doradztwo dotyczące roli wzornictwa w gospodarce i społeczeństwie, nowych trendów i technologii we wzornictwie, budowaniu marki, certyfikatów jakości, ochrony własności przemysłowej itp. Oprócz szkoleń związanych z wzornictwem, prowadzone będą stałe formy doradztwa, głównie dla nowo powstających firm (prawne, podatkowe, rynkowe. Ważnym problemem jest przygotowanie mśp do konkurencji w warunkach europejskiego (globalnego) rynku. Nowością w zakresie proponowanego poradnictwa będą tzw. kompleksowe usługi zarządzania produktem (od pomysłu do produktu). Pomysłodawca będzie mógł uzyskać pomoc w opracowaniu biznes planu, założeniu własnej działalności gospodarczej bądź znalezieniu producenta, przygotowaniu do produkcji (prototyp, krótka seria wdrożeniowa), opracowaniu strategii wejścia na rynek.
          Działalność centrum o tak specyficznej funkcji powinna poprzedzić inwentaryzacja posiadanego w województwie śląskim potencjału, zwłaszcza tworzenie bazy danych projektantów i firm projektowych. W budowaniu silniejszej pozycji wzornictwa i ergonomii w gospodarce powinien pomóc przemyślany program wystaw, prezentujących światowe trendy we wzornictwie, wiodące firmy i konkretne wyroby. Cieszyńskie centrum może wykorzystać popularne, dobrze nagłaśniane w mediach wystawy ogólnopolskie i międzynarodowe oraz organizować własne, lokalne przedsięwzięcia mające na celu promocję dobrych śląskich wzorów.
          Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości będzie również nowym produktem turystycznym. Adaptacja części Zamku do nowych warunków powinna zwiększyć popularność Wzgórza Zamkowego i jego zabytków, w czym pomoże usytuowanie w ramach powstającej instytucji nowych usług: informacji turystycznej z zapleczem dla przewodników, sklepu z pamiątkami – wyrobami lokalnych artystów i rzemieślników, niewielkiego zaplecza noclegowego oraz winiarni. Mimo że dzięki funduszom UE powstaje centrum przedsiębiorczości, a nie instytucja kultury, przedsięwzięcia kulturalne z różnych dziedzin sztuki będą tam nadal obecne. Koncerty organizowane w salach Państwowej Szkoły Muzycznej czy w nowym „amfiteatrze”, wystawy i spektakle teatralne, kiermasze rzemiosła artystycznego, na równi z zabytkami zlokalizowanymi na Wzgórzu Zamkowym, będą przyciągać turystów przez cały rok.

             
źródło: www.cieszyn.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: