Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Śladami Ognia” – Noc Świętojańska w Brennej

Ostatnia sobota czerwca w Gminie Brenna od wielu lat wiąże się z obchodami Nocy Świętojańskiej. Wśród wielu wciąż żywych tradycji Górali Śląskich wigilia Świyntego Jona w Brennej zawsze zajmowała ważne miejsce. Otoczona wieloma zwyczajami, wierzeniami i pełna magii była chwilą wyczekiwaną przez wszystkich. Nie zmieniało się to wraz z płynącymi dekadami i stuleciami.

Niestety, jak informuje OPKiS Brenna, w tym roku nie spotkamy się podczas „Nocy Świętojańskiej” w Brennej. Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza jednak na zrealizowany na swoje zlecenie film „Śladami Ognia”, w którym raz jeszcze zobaczymy, jaką drogę przez wieki przeszły trzy najważniejsze symbole najkrótszej nocy w roku – zioła, woda i ogień.

Obraz w reżyserii Szymona Pilcha, w oparciu o scenariusz Anny Musioł powstał przy współpracy bardzo wielu osób – zagrali w nim członkowie Zespołu Regionalnego „Brennaim. Józefa Macha, Rodzinnej Grupy Pieśni i Tańca „Kotarzanie”, Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Brenna” i wielu innych. - Malownicze plenery pokażą w niezwykły, owiany tajemnicą sposób malownicze tereny Gminy Brenna - opisuje OPKiS Brenna. Za produkcję odpowiedzialni byli Adam i Angelika Donczew.

W filmie dużą rolę pełni muzyka lokalnych artystów – zespołu „Radogost”, Kapeli „Maliniorze”, Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej „Sójki” oraz Kapeli „Brynioki” Czesława Grenia.

Premiera materiału, z oczywistych względów, odbędzie się on-line. Już dziś – 27 czerwca, o godzinie 21:00 – czyli dokładnie wtedy, kiedy w normalnych okolicznościach rozpalalibyśmy na groniach i przy breńskim Amfiteatrze watry – zapraszamy na pokaz na oficjalnym profilu Gminy Brenna na Facebooku.

Link do wydarzenia: KLIKNIJ>>>

red./mat.pras. 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: