Skoczów - Zbójnicy przygotują strawę

W najbliższą sobotę na skoczowskim rynku nie zabraknie dobrej kuchni. Do miasta, po rocznej przerwie, wraca Festiwal Kuchni Zbójnickiej. To będzie już szósta edycja tej imprezy.
W Skoczowie po raz kolejny zbójnicy opanują centrum miasta. Będą pokazywać góralską kulturę, przygotują też zbójeckie jadło. Będzie wiele niespodzianek. Na naszym zbójeckim zjeździe pojawią się nie tylko Beskidnicy, ale również zbójnicy z innych regionów. Będziemy przygotowywać na największej patelni w Polsce zbójnicki gulasz, jak zwykle będziemy również zbierać fundusze przy tej okazji na cele charytatywne – mówi Jacek Dutka, prezes Beskidzkiego Klubu Kulinarnego.
 
Ale festiwal to przede wszystkim konkurs kulinarny dla mistrzów kuchni. Konkurs prestiżowy, ponieważ jest on nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski Poznań 2014. Składa się na niego cykl konkursów, które odbywają siew różnych częściach Polski przez cały rok. Zwycięzcy pojadą do stolicy Wielkopolski i tam walczyć będą o mistrzowski tytuł.
 
Nim jednak to nastąpi, to właśnie w Skoczowie pokażą na co ich stać. Kapituła konkursu zdecydowała, że w tym roku również tematem przewodnim będzie jagnięcina. Z niej kucharze będą musieli przygotować danie główne. Są hodowle, owce nadal wypasane są na beskidzkich halach, więc przy okazji festiwalu tego dania nie mogło zabraknąć. Zgłosiło się sporo grup, więc konkurs będzie emocjonujący– dodaje Jacek Dutka. Konkurs poprowadzi zwycięzca programu 'Top Chef' Sebastian Olma.

 
Kulinarne potyczki rozpoczną się o godzinie 10.00 w sobotę. Ponadto podczas festiwalu przez dwa dni Rynek w Skoczowie będzie obfitował w wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych – zapowiada Maciej Chojna rzecznik imprezy. Oczywiście na skoczowskim rynku nie zabraknie gulaszu zbójnickiego. Będzie on przygotowywany na dużej, bo dwumetrowej patelni. Będą też pokazy kulinarne, regionalne produkty, występy kapel i zespołów.
 
 
Jak na zbójników przystało będzie w Skoczowie również wystrzałowo i głośno. Festiwal rozpocznie wystrzał armatni. Nie zabraknie też zbójnickiego, góralskiego grania. Na scenie pojawią się: Kapela Stela, Śtyry, Vista, Sarpacka. Zagra również Blas Musik. Zabawę zakończy DJ-Janosik, który będzie bawił wszystkich uczestników imprezy.
20 lipca, w niedzielę na skoczowskim rynku pojawią się wystawcy produktów regionalnych. Będą to nie tylko wyroby spożywcze, ale również rękodzielniczce.

 
Jan Bacza
źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją