Poprawa jakości usług medycznych w Gminie Chybie? Radni dyskutowali
W kwietniu tego roku Komisja Prawa Gminy Chybie wnioskowała do Wójta Gminy, Elżbiety Dubiańskiej-Przemyk, o to, by poprawić jakość świadczonych usług medycznych na terenie Gminy. Efektem tego działania, było powołanie komisji połączonych. Na pierwszym takim posiedzeniu, które odbyło się w maju, radni spotkali się z przedstawicielami zakładów świadczących usługi medyczne na terenie gminy Chybie, czyli NZOZ MEDICUS oraz NZOZ Urszula. A także z nowym podmiotem, który złożył ofertę świadczenia usług medycznych, z firmą Palmed z Czechowic. Przewodniczący Komisji Prawa, wnioskował na sesji, by upublicznić to, co ustalono na połączonych Komisjach. Podczas spotkań wnioskowaliśmy o udzielenie informacji w sprawie możliwości poprawienia świadczonych usług medycznych dla pacjentów oraz o udzielenie informacji na temat możliwości dostosowania przychodni do wymagań nowych przepisów. O to wnioskowaliśmy i prosiliśmy poszczególne zakłady medyczne - podkreślał Rafał Zieliński, Przewodniczący Komisji Prawa.
Jak się okazało, podczas posiedzenia, największą bolączką była kwestia funkcjonowania NZOZ MEDICUS, chodziło tutaj głównie o godziny otwarcia – dodał Rafał Zieliński. W sprawie godzin otwarcia został złożony odpowiedni wniosek. I tak, przychodnia ma być otwarta do godziny 18.00, pojawiła się również informacja o dodatkowym lekarzu. W przypadku NZOZ Urszula, tutaj główny wniosek związany był z problemem, by nie odsyłać pacjentów na diagnostykę podstawową USG. Chodzi o to, żeby było ono wykonywane na miejscu – mówił przewodniczący Komisji Prawa, Rafał Zieliński.
W odpowiedzi na wniosek połączonych Komisji, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDICUS, wystosował odpowiednie pismo do Wójta Gminy oraz radnych, w którym czytamy: Od czasu odejścia do nowo utworzonej praktyki poprzedniego, współpracującego z nami lekarza, czynimy starania w celu pozyskania następnego z odpowiednimi kwalifikacjami (…). Przywiązujemy wielką wagę, by lekarz ten nie był lekarzem tymczasowym.(…) Od kilku miesięcy mamy zapewnienie lekarza zainteresowanego taką współpracą. Ostatnio uzyskaliśmy informację, że rozpoczęcie udzielanych świadczeń w naszej Praktyce nastąpi 01.08.2014 – czytamy w piśmie wystosowanym przez NZOZ.
W przypadku opieki specjalistycznej w gminie, uzyskano informację, iż nie ma takiej możliwości. Wobec obecnych tendencji w NFZ uzyskanie kontraktów na świadczenia specjalistyczne na terenie tak małej gminy jest bardzo mało prawdopodobne. Potrzebna jest do tego odpowiednio przystosowana baza lokalowa oraz jej wyposażenie – czytamy.
Głos w sprawie usług medycznych w gminie, podczas sesji, zabrała również radna, Maria Pisarek. Jak wiemy, od 1 stycznia,nie ma w ogóle w Chybiu Gabinetu Ginekologicznego refundowanego. Podczas obrad Komisji połączonych pytaliśmy, czy jest możliwość, żeby działały tutaj jakieś gabinety specjalistyczne. Dowiedzieliśmy się tylko tyle, że do Gminy Chybie nikt nie chce przyjechać z lekarzy, bo nie jest to pępek świata. Od NZOZ MEDICUS otrzymaliśmy informację, że wszystko jest w najlepszym porządku. Ja uważam, że tak nie jest. Jeżeli jest możliwość i są firmy, które są zainteresowane, żeby rozwijać tutaj swoją działalność w naszych gminnych pomieszczeniach, to wydaje mi się, że powinniśmy ogłosić konkurs. I wtedy firmy, które zaoferują, jak nalepszą ilośc usług, niech działają.
Przewodniczący Rady, Mirosław Wardas, ostudził jednak emocje Pani Marii Pisarek w związku ze składaniem wniosku w ww. sprawie. Mam dwie wątpliwości. Pierwsza, czy można rozpisać konkurs w momencie, gdy jest umowa zawarta z innymi użytkownikami. Myslę, że nie. Po drugie, sprawy właśnościowe są domeną Wójta Gminy, nie Rady Gminy. My jedynie możemy złożyć wniosek na ręce Wójta o podjęcie konkretnych działań zmierzających do poprawy oferty.
Marta Szymik
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.