Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów wspomina Ojca Świętego. Rozpoczyna się Musica Sacra

To już siedemnasty raz skoczowskie stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sarca, zaprasza do miasta pod Kaplicówką na tydzień koncertów. W mieście rusza festiwal upamiętniający wizytę Ojca Świętego w Skoczowie.
Od siedemnastu lat festiwal upamiętnia wizytę w Skoczowie Papieża Jana Pawła II. Dzień 22 maja 1995 roku był wielkim wydarzeniem w historii miasta. Co roku, w maju, w dniach poprzedzających historyczną wizytę, w skoczowskich kościołach katolickich i ewangelickim, odbywa się cykl koncertów. Siedemnasta Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sarca rusza już jutro. Od niedzieli do piątku wiele ciekawych propozycji kulturalnych.
20 maja o godzinie 19.00, w kościele pw. Św. ap. Piotra i Pawła koncert inauguracyjny, podczas którego usłyszymy Męski Oktet Wokalny „Orfeusz”. To bardzo ciekawa grupa śpiewaków- wykonawcy pochodzą z Chorwacji, Ukrainy, Bułgarii, Grecji oraz Rosji. - mówi dyrektor organizacyjny festiwalu Anna Stefaniak - Bacza. Poniedziałek to czas na otwarcie wystawy w muzeum św. Jana Sarkandra. Mieści się ono na skoczowskim rynku. Tutaj oglądnąć będzie można obrazy autorstwa Czesławy Małeckiej - Rosmus, Marii Adamus-Biskupskiej, Barbary Adamus oraz Zuzanny Blachury.
Tego samego dnia, tym razem nie w kinie a w sali Miejskiego Domu Kultury przy ul. Targowej, wyświetlony zostanie film „Jan Paweł II - szukałem was” - obraz w reżyserii Jarosława Szmidta z narracją Krzysztofa Ziemca.
 
Wtorek to dzień szczególny, w tym dniu przypada rocznica wizyty Ojca Świętego. O godzinie 10, na skoczowskiej Kaplicówce zabrzmi pieśń „Barka”- zapowiada Bacza.
 
 
Wieczorem, o godzinie 19.00 w kościele pw. Św. ap. Piotra i Pawła koncert „Janowi Pawłowi II”. Koncert na organy oraz skrzypce. Poezję Mickiewicza, Słowackiego, Norwida recytował będzie Kuba Abrachamowicz.
W środę specjalne wydarzenie, coś czego w Skoczowie jeszcze nie było. Również w kościele farnym Spektakl wizualno muzyczny - „Muzyka sakralna w projekcji laserowej ”Janowi Pawłowi II.
 
 
24 maja w kościele ewangelickim św. Trójcy koncert kameralny na wiolonczelę, klarnet i fortepian. Finał - 25 maja w piątek - w kościele katolickim, św. Piotra i Pawła spektakl poetycko-muzyczny „Miłość mi wszystko wyjaśniła” poezję Karola Wojtyły recytować będzie Anna Romantowska. Za klawiszami organów oraz fortepianu zasiądzie Robert Grudzień. Usłyszymy kompozycje Chopina, Schuberta oraz Jana z Lublina.
 
Honorowy patronat objęli m.in.: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski, Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej - Tadeusz Rakoczy, Biskup Ewangelicki Diecezji Cieszyńskiej - Paweł Anweiler, Burmistrz Skoczowa - Janina Żagan.
 
Szczegółowy program koncertów znajdziecie TUTAJ
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: