Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów uczcił rocznicę bitwy

To już 104.rocznica Bitwy pod Skoczowem. To ważne wydarzenie w historii Skoczowa i Ślaska Cieszyńskiego zostało upamiętnione. 104 lata temu, końcem stycznia 1919 roku, rozegrała się bitwa pod Skoczowem. W dniach 28-30 stycznia miało tu miejsce ważne wydarzenie w historii Skoczowa, ale też niezwykle istotne dla losów Śląska Cieszyńskiego. Bohaterowie dzielnie walczyli z wojskami czechosłowackimi, które zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczebności przeważały trzykrotnie nad Polakami broniącymi linii Wisły.


- Upamiętnienie Bitwy pod Skoczowem i jej bohaterów, rozpo­częto 28 stycznia 2023 r. od złożenia kwiatów o godz. 12:00 pod Pomnikiem „Naszym Bohaterom” – wzniesionym ku pamięci obrońców polskości z 1919 roku, a także pod tablicami pamiątkowymi – przy Szkole Podstawowej im. G. Morcinka w Skoczowie i przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Skoczowie. Duże wrażenie na uczestnikach obchodów, wśród których nie zabrakło delegacji 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna, skoczowskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz mieszkańców i młodzieży szkolnej, wywarła wystawa, zorganizowana przez uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej nr 1 w hallu budynku szkoły, w którym w tamtych dramatycznych dniach mieścił się szpital polowy oraz dowództwo frontu śląskiego – informuje Biuro Promocji Skoczowa.

Na tablicach można zobaczyć reprodukcje fotografii, historycznych dokumentów oraz teksty wspomnień naocznych świadków opieki nad rannymi oraz uroczystości pogrzebowych poległych obrońców.

By upamiętnić to wydarzenie Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Skoczowa Monika Szyndler, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, radny Zdzisław Baranowski, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Skoczowie ks. Alfred Borski oraz pozostali uczestnicy obchodów 104. rocznicy Bitwy pod Skoczowem, udali się na cmentarze: ewangelicki i katolicki przy ul. Cieszyńskiej, gdzie w zbiorowych mogiłach pochowano poległych w bitwie polskich żoł­nierzy. - Tam, do składających kwiaty dołączyli: poseł na Sejm RP Przemysław Drabek oraz delegaci czeskich organizacji i grup rekonstrukcji historycznej, przybyli zza Olzy: Československá Obec Legionářská (Stowarzyszenie Weteranów Wojennych Armii Republiki Czeskiej), Česká Obec Sokolská ( Stowarzyszenie Czeskiego SOKOŁA) z okolic Ostravy – dodają służby prasowe miasta.

Grupy te przybyły w autentycznie odtworzonych mundurach żołnierzy czechosłowackich. Do nich dołączył także rekonstruktor z okolic Rybnika w polskim uniformie legionowym. Żołnierze Wojska Polskiego, którzy stanęli na honorowej warcie przy Pomniku „Naszym Bohaterom”, wystawili również posterunki honorowe przy mogiłach wojskowych na obu cmentarzach. Obok żołnierzy stanęli harcerze – młodzież z Ukrainy, która współtworzy I Próbną Drużynę Wędrowniczą „Połoniny” w Skoczowie.

- Nasze spotkanie na grobach obrońców Skoczowa ma dzisiaj szczególną wymowę – mówił burmistrz Mirosław Sitko – oto przy mogiłach polskich żołnierzy, katolików i ewangelików, spotykają się razem Polacy, Czesi oraz Ukraińcy, którzy w Skoczowie odnaleźli schronienie przed trwającą wojną. Spotykamy się w duchu przyjaźni i pojednania. Dramatyczna historia z 1919 roku przypomina nam, że potrzeba nam razem żyć w pokoju, że Słowianie nigdy nie powinni walczyć ze sobą.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-31 13:05:53
Artur_z_bažin: PiS tak już obrzydł Polakom, że gdziekolwiek się teraz nie przyklei obrzydza też okoliczności - smutne to ale prawdziwe, zwłaszcza w kontekście partyjnego zawłaszczanie przez tę bandę w celach propagandowych wszelkich imprez czy rocznic o charakterze narodowym, patriotycznym czy religijnym
2023-01-31 13:59:37
Vito: Widac ty uczysz się od pisu. Twoje komentarze też już wszystkim zbrzydły. Przyklejasz je pod wszystkimi artykułami że swoich dwudziestu kont. Smutne to ale prawdziwe. No ale cóż, Polska to wolny kraj i masz do tego prawo.
2023-01-31 14:33:30
Artur_z_bažin: Vito wszyscy już tu na forum wiedzą, że jesteś zdeklarowanym radiomaryjnym pisiorem z Istebnej i jasne jest, że ci się nie podobają moje komentarze na ox - ale moje komentarze i władza PiS w Polsce to naprawdę dwie całkiem różne sprawy, o całkiem różnym wymiarze, więc proszę nie kombinuj jak kulawy koń pod górę
2023-01-31 16:16:51
Vito: Mylisz się. Twoje komentarze to to samo co pis. Propaganda, propaganda i zwykle pierd....e. Tyle ze z drugiej strony. Niczym nie różnisz się od pisu i tego co krytykujesz.
2023-01-31 17:16:02
Artur_z_bažin: zamiast patrzeć kto pisze i liczyć łapki spróbuj się zastanowić o czym pisze i o tym dyskutować - gdybym chwalił PiS i pisał co się tobie podoba nie darłbyś tu swojej zakłamanej i obłudnej istebniańskiej japy
2023-01-31 18:04:20
Marx.: taa.. vituś pierwszy rzucił się obszczekiwać ofiary zbrodni popełnionej przez chorych z nienawiści na plebanii ewangelickiej w Katowicach, do teraz nie przeprosił z tego co wiem, on ma najwyraźniej toruńskie kryteria moralne zainstalowane
2023-01-31 18:53:22
Ruben: Jak widzę pisowców w takich sytuacjach, to mam na to tylko jedno określenie: obrzydliwe!
2023-01-31 18:57:28
Vito: Marx możesz rozwinąć? Jeśli masz jakieś newsy zgłoś to na policję bo śledztwo trwa. Po publikacji artykułu proboszcz nabrał wody w usta. Po czyjej stronie stoi prawda nie wiem, byc moze sledztwo wykaze. Natomiast to ciebie właśnie zabolało że niekatolicki ksiadz został oskarżony o wyzysk. I to ty właśnie wyskakujesz z jakimiś sretami o katolickich księżach pod artykułami nie na temat. To ty szkalujesz kler na lewo i prawo, ale w przypadku księdza ewangelickiego oburzasz się i oskarżasz ofiary. Hipokryzja. Ale wasza strona polityczna jest z tego znana. Ciekawi mnie tylko czy macie w lokalnych komorkach jakieś punkty za chamstwo, jakas rywalizacja o tytuł hipokryty roku? Co do bazina czy tam patryka, chcesz dyskutować? Z kretynami i chamami się nie dyskutuje. Zresztą sam wyskakujesz że swoimi wypocinami ale jak ktoś zadaje pytania to znikasz i dalej wypisujesz te swoje wysrywy pod innymi artykułami. Chcesz dyskusji to odpowiedź czy nadal chcesz nieszczepionych zamykać w obozach? I czy zgadzasz się ze słowami Tuska z 2008r że "putin to nasz człowiek w moskwie"?
2023-01-31 21:02:50
Marx.: zamilcz dziadu sakramencki, tam kilka niewinnych osób ucierpiało, cudem życie uratowało
2023-01-31 21:48:10
Vito: A to ty w cuda wierzysz? Może jeszcze nam powiesz żeś Ty chrześcijanin? Chrześcijanie nie kierują się nienawiścią. A ty swoimi wpisami okazujesz nienawiść do chrześcijan właśnie.
2023-01-31 21:51:27
one: Vito, jest dokładnie tak jak piszesz w kwestii tragedii w Katowicach. Jest to kolejny przykład hipokryzji tego użytkownika. Jego niestabilność emocjonalna nie jest tutaj żadnym usprawiedliwieniem.
2023-02-01 07:41:18
Marx.: vitusiu wmawiasz sobie i światu, że jak jesteś katolem to jesteś też chrześcijaninem - nie jesteś, to dwa różne światy kolego przykościelny
2023-02-01 07:51:27
Marx.: co to jest katolstwo? lukrowane obłudą chamstwo, notoryczne zakłamanie, zapiekła i nieskrywana nienawiść do innych wyznań i religii; przykład - "Vito, 2023-01-31: pastor chyba faktycznie myślał że unicestwienie ofiar to dar Boży, ale ten list... ten list wszystko popsuł. Jednak to nie dar Boży. Bóg nie zabija dla pieniędzy"
2023-02-02 19:41:27
robespierre: Należy budować pojednanie na fundamencie prawdy, jakakolwiek jest. Lepsza tragiczna szczerość niż wysublimowane kłamstwo. Agresji na Polskę w 1919 r. dokonała Czechosłowacja. Do napaści doszło w okresie, kiedy Polska prowadziła już regularne walki na wschodnich rubieżach odradzającego się państwa. O przyszłości Śląska Cieszyńskiego — zamieszkałego wedle austriackiego Spisu Powszechnego w większości przez Polaków — miał przesądzić plebiscyt. Szkoda, że Praga na to nie pozwoliła. W trakcie konfliktu o Śląsk Cieszyński, to Polacy zostali zaatakowani. Jako pierwsi opór stawili zwykli robotnicy, ponieważ polskie siły regularne aż do Skoczowa pozostawały w odwrocie. Warto przypomnieć, że J. Šnejdárek, czechosłowacki dowódca kontynuował natarcie na Skoczów, nawet po otrzymaniu wiadomości o zawarciu rozejmu. 26 stycznia 1919 r. w Stonawie doszło do tragicznej ZBRODNI WOJENNEJ dokonanej przez czechosłowackich żołnierzy. Czy ktoś ze sprawców został podciągnięty do odpowiedzialności? Tu nie chodzi o ich narodowość, tylko sprawiedliwe potępienie karygodny czynu i okoliczności z nim związanych, o czym należy pamiętać. Co więcej, Czechosłowacja w 1920 r. utrudniała przechodzący przez swoje terytorium tranzyt transportów z uzbrojeniem z Węgier, które zmierzały na front zmagań wojny polsko-bolszewickiej. Zastanawiające jest, czego dowiodła przedstawiona sytuacja? Małostkowości Pragi, czy raczej w ten sposób nasi południowi sąsiedzi wyrazili wolę dobrowolnej akcesji do związku państw komunistycznych i totalitarnych już w 1920 r.
2023-02-02 19:41:45
robespierre: Po faktycznym zakończeniu Wielkiej Wojny (l. 1914-1918) odradzająca się Polska znajdowała się w dramatycznej sytuacji i naprawdę niewiele brakowało, aby bolszewicy zdobyli Warszawę i pomaszerowali dalej, na Berlin, na Pragę, a nawet na Paryż. Jaki w szkodzeniu Polsce Czechosłowacja wówczas upatrywała cel? Dodatkowo w odniesieniu do późniejszych wydarzeń, z 1945 r. to polska administracja jako pierwsza zajęła Zaolzie. Stalin przychylał się początkowo decyzji pozostawienia Zaolzia przy Polsce. Czechosłowacja, aby odzyskać granice z 1937 r., w zamian zaproponowała ZSRR teren Rusi Zakarpackiej. Zatem nawet w 1945 r. rozstrzygnięcia przyszłości regionu (Śląska Cieszyńskiego), Czechosłowacja szukała bez odniesienia się do woli mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, których zdanie w tego rodzaju konfliktach, powinno stanowić podstawowy argument. W czerwcu 1945 r. Polska była gotowa się upomnieć o swoje prawa i swoich rodaków zamieszkujących Śląsk Cieszyński. Wówczas Polska nie prowadziła wojny, z kolei Czechosłowacja bała się wysunąć argument zbrojny, jak to zaistniało w 1919 r., a na przychylną wolę mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, Praga nie miała co liczyć. Przez wzgląd na te okoliczności, w sytuacji polskiej przewagi militarnej, Czechosłowacja po raz kolejny odwołała się do protekcji hegemona, wówczas był nim ZSRR. W czerwcu 1945 r. otwarta pozostawała kwestia nieuczciwego traktowania przez Czechosłowację "mniejszości polskiej" na Zaolziu. Dlaczego Polacy nadal byli przenoszeni na gorsze stanowiska w pracy, zwalniani, czechizowani, traktowani jako obywatele drugiej kategorii, a nawet wysiedlani? Czego Czechosłowacja obawiała się po przeprowadzeniu wyborów do Sejmu Ustawodawczego odrodzonej RP? Może tego, iż frekwencja wyborcza potwierdziłaby polski charakter regionu? W 1938 r. część regionu powróciła do Macierzy i w trakcie zajmowania Zaolzia w 1938 r. nikt ze strony czechosłowackiej nie został zabity. Nie można tego powiedzieć o poczynaniach sił Czechosłowackich, włącznie ze Zbrodniami Wojennymi, do jakich doszło w 1919 r. Oponenci w odpowiedzi na poruszenie tych kwestii zwykli podnosić temat NIEMIECKICH obozów śmierci i koncentracyjnych — może przy okazji przypomną, kto wyzwolił obóz w Holiszowie, w Czechach?
2023-02-02 19:42:06
robespierre: Należy budować porozumienie i jedność, jednak wymienione należy tworzyć na fundamencie prawdy. W Stonawie doszło do zbrodni wojennej, dokonanej przez regularne czechosłowackie oddziały. Nie chodzi o narodowość sprawców, tylko o czyn, którego się dopuścili, za który nigdy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności. To, że Czechosłowacja nie zrobiła nic w sprawie wyjaśnienia sprawy Zbrodni w Stonawie, doskonale ilustruje, jaką politykę wobec Polaków prowadziła i nadal kontynuuje Praga. Historii nie zmienimy, natomiast możemy zatroszczyć się o lepszą przyszłość. Bestialsko zamordowanym polskim jeńcom w Stonawie, a także ludności cywilnej, która jako pierwsza stawiła opór czechosłowackiej agresji, pomimo kunktatorskiej taktyki wojsk polskich, należy się prawda i szacunek. Śląsk Cieszyński zwykło się traktować jako poboczny front polskich zmagań walk o granice, co nie oznacza, iż nie należy pamiętać o Bohaterach tego konfliktu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: