Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów sprzedaje Morcinka

25 sierpnia przypadła 120 rocznica urodzin Gustawa Morcinka. Z tej tez okazji postać jest przypominana na terenie całego Śląska Cieszyńskiego. Organizowane są prelekcje, spotkania, apele. Na Zaolziu dumnie obchodzony jest Rok Morcinkowski. Skoczów w którym przez lata mieszkał Gustaw Morcinek proponuje zachowanie jego dzieł w domu rozprowadzając książki autorstwa pisarza.


Lubię czytać Morcinka. Pamiętam jak jako młoda dziewczyna czytałam „Czarną Julkę” bardzo mi ta lektura przypadła do gustu, czasem do niej wracam – mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. Do „Czarnej Julki” powrócić mogą też mieszkańcy Skoczowa, bo właśnie wznowiono jej wydanie. Polecana jest przez Miejskie Centrum Kultury i samą Burmistrz Miasta Skoczowa.  – W związku  ogłoszeniem Roku Morcinkowskiego na Zaolziu i wydaniem przez wydawnictwo Beskidy książek „Czarna Julka” i „Ondraszek” postanowiłam włączyć się w ich promocję wraz z Macierzą Ziemi Cieszyńskiej i działaczami z Zaolzia – opowiada Janina Żagan i zachęca do kupna dzieł Morcinka. – Do Skoczowa zamówiliśmy po 200 egzemplarzy książek. Mam nadzieję, że się rozejdą. Myślę, że te książki powinien mieć każdy w swojej biblioteczce, a już nie wyobrażam sobie, żeby mogło ich zabraknąć w naszych bibliotekach – dodaje burmistrz Skoczowa.


„Czarna Julka” i „Ondraszek” wydane zostały w twardej oprawie. To wznowione po 50 latach wydawnictwa. Obie książki zaopatrzone są w słowniczek, który tłumaczy określenia pisane gwarą. „Ondraszek” zawiera też słowo od autora. – Powieść pt. „Ondraszek” powstał jak każda inna książka, to znaczy z materiałów, życia, twórczej fantazji, pracy, ślęczenia nad starymi szpargałami i z wielu innych rzeczy – pisze Gustaw Morcinek.


Gustaw Morcinek dziś budzi emocje. Ciągle przypominana jest współpraca z władzami PZPR i zmiana nazwy Katowic na Stalinogród, jednak jak mówi burmistrz Skoczowa, warto też pamiętać o innych aspektach życia Morcinka. – Gustaw Morcinek nie budzi społecznej aprobaty jako osoba, jednak jako pisarz zaznaczył się w literaturze polskiej i powinien być szczególnie uznany na naszym terenie, właściwie oceniony i doceniony. Patrząc na poszczególne aspekty jego życia trzeba wyeksponować to co dobre zacznijmy od tego, że powiadomił cała Polskę, że Księstwo Cieszyńskie istnieje – dodaje Janina Żagan.


„Czarną Julkę” i „Ondraszka” można kupić w Miejskim Centrum Kultury „Pod Pegazem” przy ul. Targowej 26 w tel. 33 479 15 00


Gustaw Morcinek przyszedł na świat 25 sierpnia 1891 r. w Karwinie. Naprawdę nosił imię Augustyn. Jego ojciec zginął gdy Morcinek miał zaledwie rok. Wychowywała go matka. W1910 r. Morcinek opuścił Karwinę i udał się do seminarium nauczycielskiego do Białej, następnie uczył w szkołach m.in. w Skoczowie, gdzie zamieszkał tuż po I wojnie światowej. Swoją twórczością zadebiutował w „Dzienniku Cieszyńskim, gdzie zamieścił artykuł „Wspomnienia z przewrotu w listopadzie 1918r.” W czasie II wojny światowej był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych w Skrochovicach, Sachsenhausen i Dachau.  Gustaw Morcinek pisał powieści, artykuły i opowiadania o tematyce regionalnej i górniczej, sam jako młody mężczyzna doświadczył górniczej pracy.  Zmarł 20 grudnia 1963 roku w Krakowie.
Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: