Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

I będzie rondo!

To największa drogowa inwestycja Ustronia, która odmieni komunikację w rejonie Osiedla Cieszyńskiego. Na ul. Daszyńskiego powstaje rondo. W innych dzielnicach miasta też się dzieje w końcu sezon budowy dróg w pełni.


Przebudowa ciągu komunikacyjnego ulic Daszyńskiego, Strażackiej i Kościelnej to jedno z najważniejszych zadań z kategorii inwestycji drogowych, które realizowane są w tym roku w Ustroniu. To był problem technicznie trudny do rozwiązania, w końcu tam krzyżuje się pięć dróg, więc potrzeba było wielu miesięcy dyskusji. Ludzie dojeżdżają do szkoły, kościoła, Miejskiego Domu Kultury, czy poczty.  W końcu postawiliśmy na nie dla wszystkich akceptowalne, jednak najlepsze rozwiązanie – rondo – mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.


Problem komunikacyjny w rejonie Osiedla Cieszyńskiego w Ustroniu wymagał szybkiego rozwiązania. Rodzice mieli problem z podwiezieniem dzieci do szkoły, bo nie było gdzie zaparkować, mieszkańcom osiedla przeszkadzało, że parkują blokując wyjazd z garaży, czy jeżdżą po osiedlu. Dzieci z kolei nie miały chodnika, który prowadziłby je bezpiecznie do szkoły. Teraz ma się to zmienić, bo przy szkole powstaną miejsca parkingowe, chodnik, a kierowcy będą płynnie przejeżdżać korzystając z ronda.


Średnica ronda wynosić będzie 26 metrów. – Rondo wymusza płynność ruchu i jego kanalizację, myślę, że w tym miejscu korki nie będą się tworzyć, a dzięki realizowanej inwestycji komunikacja znacząco się poprawi – dodaje burmistrz.
Ponadto przy okazji przebudowy rozwiązano problem przestarzałej kanalizacji deszczowej, wykonano nowe odpływy. Prace już się kończą. Robotnicy chcą, aby wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rodzice odwożący dzieci do szkoły mogli swobodnie przejeżdżać.


To zadanie realizowane jest przez Miasto Ustroń w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych . Koszt całej inwestycji to 1. 807 000zł. W ramach „schetynówki” na budowę drogi dokłada się województwo – 480 tys. zł, reszta to koszty miasta Ustroń i powiatu cieszyńskiego.


To nie jedyna inwestycja, która Ustroń realizuje wspólnie z powiatem cieszyńskim. Od niedawna można jeździć po nowej nawierzchni na ul. Dominikańskiej. – To już temat zakończony i rozliczony, cieszę się że ten remont zrealizowaliśmy, powstała piękna arteria – mówi Ireneusz Szarzec.
Kolejna inwestycja drogowa realizowana w Ustroniu to budowa ulicy zbiorczej łączącej ulicę partyzantów z ulicą A. Brody. – Ta inwestycja realizowana jest przede wszystkim, aby odciążyć ruch w centrum. To bardzo ważne, zwłaszcza że w tym rejonie powstało nowe osiedle. Mam nadzieję, że ta inwestycja zostanie zakończona zgodnie z harmonogramem - jesienią – dodaje burmistrz Ustronia.


Ten projekt podzielony jest na dwa etapy pierwszy obejmował budowę drogi od ul. Partyzantów do ul. Gałczyńskiego, zaś w ramach drugiego etapu budowana będzie droga na dalszym odcinku – od ul. Gałczyńskiego do końca trasy czyli do ul. A.Brody. W sumie powstanie prawie 350 metrów nowej nawierzchni drogowej. Wzdłuż trasy budowany jest lewostronny chodnik dla pieszych i prawostronny pas dla rowerzystów. Zaplanowano też przydrożny pas zieleni. Na tą inwestycję Ustroń również pozyskał środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Całkowita wartość projektu to 1 927 798,77 zł, dofinansowanie jest równe 85 procent tej kwoty.

Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: