Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów - rondo do jesieni

Długo oczekiwany remont ulicy Górny Bór i budowa nowego ronda niebawem stanie się faktem. Powiat Cieszyński rozpoczyna realizację dużego zadania drogowego w Skoczowie.

W minionym tygodniu przekazano plac budowy, po świętach na drodze powinni pojawić się robotnicy. W Skoczowie rusza remont blisko 900-metrowego odcinka ulicy Górny Bór. Na skrzyżowaniu z ulicami Mickiewicza i Targową powstanie rondo. Właśnie ono ma być panaceum na częste kolizje w tym miejscu. O projekcie pisaliśmy już dwa lata temu: Skoczów – rondo jak biszkopt.

Budowa, która właśnie rusza niestety nie otrzymała wsparcia ze środków zewnętrznych. Choć inwestycja znalazła się na liście rankingowej wniosków Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach ''Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”, to na razie znajduje się wśród zadań rezerwowych. Zobacz: Skoczów ruszy Górny Bór?

Podczas dzisiejszej (26 marca) konferencji prasowej, burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko powiedział, że prace powinny rozpocząć się w połowie kwietnia. - W pierwszej kolejności powstanie rondo przy pomniku. Tam jest najwięcej przekładek instalacji podziemnych – energetycznych czy telekomunikacyjnych. Jeśli chodzi o kanalizację i wodociągi jest już wszystko wymienione. Łącznie z rondem będzie wykonana nowa nawierzchnia i chodniki przy ulicy Górny Bór - mówi burmistrz. Samo rondo nie będzie miało klasycznego, okrągłego kształtu. Formą przypomina bowiem biszkopt. - Mimo to obydwa fragmenty składające się na to skrzyżowanie mają średnicę 28 metrów – dodaje.


Kierowców przez kilka najbliższych miesięcy czekają utrudnienia, choć jak zapowiada włodarz Skoczowa, budowa ronda będzie odbywać się pod normalnym ruchem samochodów. Konieczne będzie również wyasfaltowanie fragmentu ulicy Gustawa Morcinka. Chodzi o odcinek ulicy leżącej po stronie stawów. Tam poprowadzony zostanie objazd dla autobusów w momencie, kiedy Górny Bór będzie rozkopany.

Podczas konferencji dziennikarze zapytali również Mirosława Sitkę o to, czy w związku z większymi wydatkami na Górny Bór, miasto musiało skreślić inne inwestycje. Przypomnijmy, podczas sesji w lutym, radni zdecydowali się przeznaczyć dodatkowe1,6 miliona zł na tę inwestycję (Skoczów – zmiany w budżecie)

Burmistrz stwierdził, że takich ruchów w budżecie nie było. Natomiast, jak wyjaśniał, w tym roku nie będzie realizowany kolejny etap prac na ulicy Zofii Kossak – Szatkowskiej. Tam, jak mówi Mirosław Sitko, nie wystarczy ułożenie nowej nawierzchni. Gruntownie trzeba zmodernizować instalację sanitarną. Gmina szykuje się również do remontu ul. Stalmacha. Problemem może być brak firm, chętnych do wykonania tych wszystkich zadań. - Brak jest rąk do pracy, brakuje pracowników – mówi Sitko.


Mimo pierwotnych planów po drugiej stronie ulicy Górny Bór, przy skrzyżowaniu z ul. Gołęszyców, nie powstanie rondo. - Byłoby to technicznie ciężkie do wykonania. Zamiast tego, by poprawić widoczność dla osób zjeżdżających ulicą Ciężarową, przesunięta nieco bliżej stawów będzie ulica Górny Bór – wyjaśnia Sitko.
Z powodu braku dofinansowania, powiat i gmina Skoczów zmuszone są po połowie podzielić się wydatkami związanymi z zadaniem. Wynieść ma ono 7,2 miliona zł. Inwestycję realizować będzie firma EUROVIA POLSKA S.A. z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, a nadzór Inwestorski i autorski sprawować będzie firma „R.H.KONtrakt” R. Heller ze Skoczowa. Jednostką prowadzącą zadanie jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie.

W ciągu ul. Górny Bór przebudowane zostaną również z obu stron chodniki dla pieszych, wykonane zostaną dwa przystanki autobusowe łącznie z zatokami, przebudowane zostanie odwodnienia drogi. Powstanie również nowe oświetlenie, łącznie z oświetleniem przejść dla pieszych.

Jan Bacza

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-26 17:04:46
krokusik: cytat mode ON: \&quot;...Problemem może być brak firm, chętnych do wykonania tych wszystkich zadań. - Brak jest rąk do pracy, brakuje pracowników - mówi Sitko. ...\&quot; cytat mode OFF. <br />Ciekawe dlaczego.
2018-03-26 17:14:57
krzysztof.mm: a ja bym chciał wiedzieć, dlaczego zabrakło pieniędzy na tę inwestycję - może na geotermię poszły?<br /><br />to ciekawe, ale za Tuska to pieniądze były nawet na wiejskie dróżki i orliki - no ale Rydzyk dostawał wtedy co najwyżej po chciwych łapskach
2018-03-26 19:49:04
skuter66: Za Tuska? nie bądź śmieszny.<br />
2018-03-26 20:31:26
wojtoj: Gratulacje!!<br />Oby budowa poszła sprawnie.<br />Niezależnie od sympatii czy przekonań politycznych - ważne, że inwestycja rusza.
2018-03-26 23:12:39
bronek91: krzysztof.mm<br /><br />Gdyby w POwskim ratuszu radni sobie mniejsze dodatki przyznawali i nie zginąłby młody chłopak, po przez to zdaniem rady straciły się 2 mln.... Skrzyżowanie pewnie zostałoby już downo doprowadzone do porządku:D:D:D<br /><br />PS dobrze wiem, że te 2 mln było z przeznaczeniem na oświatę;D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: