Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów - orzeł powrócił

11 listopada skoczowianie wraz z władzami miasta uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na rynku. Po wciągnięciu polskiej flagi na maszt wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik Naszym Bohaterom. Pomnik, który jest kopią tego, który w 1939 roku został zniszczony przez Niemców.

Skoczowskie obchody 11 listopada tradycyjnie rozpoczęły się na rynku miasta. Jak zawsze, poczty sztandarowe, strażacy, władze samorządowe i mieszkańcy przeszli pod pomnik na skrzyżowaniu ulic Targowej i Mickiewicza. Tym razem jednak uroczystość w tym miejscu była szczególna, połączona była z odsłonięciem nowego pomnika. Poświęcony jest on obrońcom Skoczowa, poległym w walce z oddziałami czeskosłowackimi w styczniu 1919 roku.

- Mieszkańcy Gminy Skoczów, jestem głęboko poruszony, że przypadł mi zaszczyt odsłonięcia pomnika upamiętniającego tych, którzy życie oddali za polskość tej ziemi w 1919 roku. To pomnik symbol. Dzieło nie powstało z nienawiści, zrodziła je głęboka miłość do ojczyzny. Zrodziła je miłość i wdzięczność do tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na pola walki, ale w obronie słusznej, dobrej sprawy. Za wolną Polskę walczyli i życie oddali – mówił podczas odsłonięcia pomnika burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.

Pomnik to nawiązanie do postumentu, który stał w tym samym miejscu kilkadziesiąt lat temu. Jak zaznaczał podczas przemówienia burmistrz, wykonany został on z poszanowaniem wzoru pochodzącego z 1924 roku a zniszczonego w 1939 roku przez Niemców. Granitową kolumnę wieńczy wykonany z brązu orzeł, symbol piastowskiej ziemi.

Jak zaznaczał poseł Stanisław Pięta. – nie ma ważniejszej sprawy od niepodległej Polski. Gdy niepodległość traciliśmy, gdy ją odzyskiwaliśmy, także i teraz, gdy cieszymy się życiem w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Mamy zobowiązanie, które nałożyli na nas obrońcy polskości, obrońcy Śląska Cieszyńskiego. Wszyscy, którzy złożyli życie swoje na ołtarzu Ojczyzny. Jak podkreślał poseł, niepodległości ciągle trzeba bronić, bo jak mówił – widzimy jaki kryzys kulturowy i obyczajowy dotyka Europę Zachodnią.

posłuchaj

Po obchodach przy pomniku, uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny odbyło się w kościele ewangelickim. W południe dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyła się prezentacja grup rekonstrukcyjnych na rynku. Zorganizowało ją m.in. Muzeum 4 pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość przejażdżki… czołgiem. Chętnie czytane były także ustawione na rynku i pod pomnikiem tablice, opisujące historię skoczowskiej bitwy oraz dzieje pomnika Naszym Bohaterom. W mig rozeszła się też wojskowa grochówka, serwowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bładnic. Amatorów ciepłego posiłku nie brakowało.

Po południu do skoczowskiego kina można było się wybrać na projekcję filmu „Pilecki”, dokument o polskim bohaterze wojennym.

JB

źródło: ox.pl/skoczow.pl
dodał: JB

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-12 16:01:57
NoNick: A czy nasz Orzeł Pani prezes już wróciła ? Słyszał ktoś coś?
2015-11-12 17:54:07
LYRIC 37: Orzeł przypomina bardziej szwabskie gestapo niz ORŁA W KORONIE mi osobiscie sie ten orzeł nie podoba w reflektorach żarowek brak dlatego nie swieci wieczorem a gdzie rondo i rozjazd przy stacji CRAB
2015-11-12 17:56:55
LYRIC 37: Ale pomnik robi wrazenie...tylko szkoda ze najpierw pomnik a potem inne inwestycje coz zobaczymy co dalej
2015-11-12 19:39:37
CZŁONEK: LYRIC37 !!!! zamilcz gówniarzu . Nie znasz historii to milcz. Ja jestem dumna z tego, że powrócił i jest znowu z nami.
2015-11-12 19:53:31
Międzol: Do LYRIC37<br />może powinien być kolorowy ?? albo z czekolady ?? i z uśmiechem ?? <br />
2015-11-12 21:15:43
alternatywy 5: Piękny pomnik i piękna uroczystość, za co pomysłodawcy i wykonawcy dziękujemy. Można poczuć \&quot;prawdziwą polskość\&quot; co dzisiaj jest rzadko spotykane.
2015-11-13 07:37:21
SramDoZlewu: Mogliby więcej takich pomników nastawiać, ale z ołtarzami, mieliby gdzie wielebni modły odprawiać a zwolennicy tego badziewia powinni pełnić obowiązkowe dyżury pielęgnacyjne, tak aby wszystko było na wysoki połysk.
2015-11-13 08:39:26
zawiedziony: lichy z ciebie polak i patriota alternatywy jeżeli tylko w pomnikach i uroczystościach widzisz \&quot;prawdziwą polskość\&quot; <br />twoja pycha i samouwielbienie bezcenne...
2015-11-13 09:04:07
czytelniczka: Pomnik powstał w konsekwencji decyzji podjętych w minionej kadencji - Uchwała z 17 kwietnia 2014 r. Rady Miejskiej Skoczowa w sprawie wzniesienia pomnika \&quot;Naszym Bohaterom\&quot; w miejsce istniejącego pomnika \&quot; Powstańców Śląskich\&quot;<br />- szczegóły:<br />http://bip.skoczow.pl/uchwala-nr-xxxviii-493-2014-w-sprawie-wzniesienia-pomnika-naszym-bohaterom<br />
2015-11-13 09:07:58
czytelniczka: Podobał Wam się poprzedni pomnik? Hmmm dobrze, że potrzebował pilnie remontu...<br /><br />Dla wymądrzających się tutaj: Uwaga- pomnik nie powstaje w pół roku! <br />W 04.2014 zadecydowano- robimy i jak widać ok.1,5 roku trwały prace ( projekt, uzgodnienia i wykonanie).<br /><br />Jest piękny .....
2015-11-13 11:40:01
koszor: Przestańcie jęczeć. Pomnik jest piękny i przypomina nam o Polsce w okresie międzywojennym. Bóg - Honor - Ojczyzna
2015-11-13 14:23:30
skoczowiok123: To kolejna inwestycja oddawana uroczyście przez obecnego burmistrza a przygotowana przez poprzedników, jak przy poprzednich burmistrz nie zająknął się , żeby z uczciwości wspomnieć przy otwarciu o tych, którzy przyczynili się do jego powstania. Moim zdaniem należało zaprosić i podziękować Pani Burmistrz Żagan , ale do tego trzeba mieć klasę i odrobinę przyzwoitości. Na otwarciu Górnego Boru w całości przecież przygotowanego i prawie zrealizowanego przez poprzedników też jakoś nie było widać Pani Żagan i Ruckiego. No bo przecież to sobie trzeba przypisać chwałę. Panie Sitko czekamy wreszcie na jakiś autorski projekt obecnej władzy , bo na razie wszystko co się dzieje w Skoczowie to pomysły z poprzedniej kadencji.
2015-11-13 14:41:31
NoNick: @skoczowiok123 NIe no są \&quot;ałtorskie\&quot; pomysły: nowa prezes (złodziejka), nowy komendant (emeryt), nowy dyrektor MCK (śpioch na sesji) oj i cała reszta reorganizacji np. gimnazjów ...
2015-11-13 15:50:02
janusz s: Sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą . Każdy w tym pomniku widzi to co chce widzieć i trzeba uszanować jego pogląd . A szczerzenie zębów na innych internałtów pokazuje własną kulturę osobistą.
2015-11-13 18:43:56
alternatywy 5: zawiedziony - co ty możesz wiedzieć o patriotyzmie, symbolach i obchodzonych uroczystościach? Ciebie tylko interesuje to czym się dobrym napchać, dobrze popić, z kim sobie dogodzić i wszystko wokół co przedstawia wartość, przeliczyć na gorzałę. Swojego upadku dopatruj się w rodzicach, bo to oni przekazują patriotyzm, wiarę.....
2016-11-12 06:05:38
BOGDANK1: No a tutaj już jest lans w osobach Państwa B.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: