Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów nie dostanie więcej. MEN - gmina nie skorygowała zestawienia

Powracamy do sprawy, którą opisywaliśmy wczoraj. Przypomnijmy, urzędnicy w Zespole Jednostek Oświatowych w Skoczowie źle wypełnili wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o zestawienie ilości szkół, przedszkoli oraz uczniów. Pomyłka skutkuje obcięciem o dwa miliony subwencji na ten rok.
O dwa miliony złotych, tyle mniej gmina Skoczów otrzyma tegorocznej subwencji oświatowej. To zdanie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tą kwotę potwierdzała w rozmowie z Portalem OX.pl burmistrz Skoczowa Janina Żagan. W artykule, który opublikowaliśmy wczoraj, tłumaczyła, że ze Skoczowa do Warszawy trafiły ‘niepełne dane’. Zobacz Skoczów stracił dwa miliony?
 
Dzisiaj w tej sprawie otrzymaliśmy odpowiedź z biura komunikacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rzecznika pytaliśmy o kwestię ostatecznej sumy, jaką Skoczów dostanie oraz przyczyny jej obniżenia. Ministerstwo potwierdziło obniżenie subwencji o 1,8 miliona zł. Podało również, że podczas weryfikacji danych „Burmistrz Miasta i Gminy Skoczów pismem z 9 stycznia br. potwierdziła dane przedstawione w wykazie sporządzonym na podstawie stanu wykazanego w systemie informacji oświatowej na dzień 30 września 2012 r.
 
Pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej publikujemy poniżej.
 
 
Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013 dla Miasta i Gminy Skoczów wynosi 13 mln 564 tys. 733 zł.
Kwota części oświatowej subwencji ogólnej jest niższa o 1 mln 854 tys. 053 zł (12,02%) od kwoty subwencji na 2012 r. która wynosiła (15 mln 418 tys.786 zł).
 
Spadek ten spowodowany jest przez różnice w danych statystycznych przyjętych do kalkulacji kwot subwencji ostatecznej na rok 2012 oraz na rok 2013, które wpłynęły na zmniejszenie się liczby uczniów przeliczeniowych o 446,5932 uczniów.
 
Podczas weryfikacji danych (procedura umożliwiająca jednostkom samorządu terytorialnego ewentualną korektę w danych statystycznych przed kalkulacją ostatecznych kwot części oświatowej subwencji ogólnej), Burmistrz Miasta i Gminy Skoczów pismem z 9 stycznia br. potwierdziła dane przedstawione w wykazie sporządzonym na podstawie stanu wykazanego w systemie informacji oświatowej na dzień 30 września 2012 r.
 
Na podstawie ww. danych skalkulowana została kwota części oświatowej subwencji ogólnej dla Miasta i Gminy Skoczów na 2013 r. z uwzględnieniem 4 przedszkoli (niepełnosprawni wychowankowie oraz dzieci objęte wczesnym wspomaganiem), 6 szkół podstawowych oraz 5 gimnazjów.
W 2012 roku kalkulacja kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla omawianej jednostki samorządu terytorialnego uwzględniała 4 przedszkola, 7 szkół podstawowych oraz 6 gimnazjów.
 
Samorząd jest odpowiedzialny za przekazanie danych, na podstawie których wyliczana jest wysokość subwencji oświatowej. Dane to mogą zostać zmienione w procedurze weryfikacji. Jeżeli do bazy danych systemu informacji oświatowej, zostały przekazane nieprawdziwe dane i jednostka samorządu terytorialnego otrzymała część oświatową subwencji ogólnej w kwocie niższej od należnej – zgodnie z art. 37 ust 4 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - jednostce tej nie przysługuje zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej.
 
Paulina Klimek, Rzecznik prasowy MEN
 
Tyle odpowiedzi rzecznika ministerstwa. Podczas wczorajszej sesji rady miejskiej, Janina Żagan burmistrz miasta stwierdziła, że w kwietniu poinformuje radnych o rozwoju tej sprawy i ewentualnych konsekwencjach służbowych wobec osób, które są winne zaistniałej sytuacji.
 
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: