Skoczów: kiedyś i dziś. Część 43/16
Po uzbieraniu większej sumy przystąpiono do zwózki materiału budowlanego, do czego tutejsi gospodarze zobowiązali się bezpłatnie. Odbudowę wieży zlecono „palerowi-majstrowi" - Ludwikowi Miłemu ze Zbytkowa, który złożył skoczowskiej parafii najkorzystniejszą ofertę. 26 kwietnia 1948 roku przystąpiono do rozbiórki starej wieży.
Po zdjęciu z wierzchołka miedzianej kuli o średnicy 80 cm, znaleziono tam kilka monet z połowy XIX w. i dokumenty spisane po niemiecku, morawsku i czesku, datowane na 1 czerwca 1862 roku. Wspominały one o niemal analogicznej sytuacji z 1756 roku, kiedy miasto, w tym drewnianą wieżę i nawę kościoła strawił pożar. Wówczas parafianie także wykazali się ogromną ofiarnością, jednak bardzo wielkie koszty odbudowy kościoła uniemożliwiły wykonanie prac i spalona wieża musiała pozostać nadal w stanie uszkodzonym.
Sytuacja zmieniła się w 1858 roku, gdy proboszczem skoczowskiej parafii został ks. Józef Michałek. Zbierał on dobrowolne, skromne składki wśród swoich parafian, w czym pomagał mu wikary ks. Walenty Schebesta. Ważnym darem były ofiary: arcyksięcia Albrechta (200 reńskich), cesarzowej Karoliny Augusty (100 reńskich), cesarzowej Karoliny Augusty oraz bp. dr. Henryka Fostera (1000 reńskich). Gmina Skoczów dołożyła wówczas 50 reńskich. Budowę - szacowaną na 4000 reńskich - rozpoczęto w marcu 1862.
Konstrukcja wieży z 1948 r. jest podobna do tej z 1862 r. 13 czerwca 1948 r. umieszczono starą kulę na wierzchołku wieży. Do miedzianej kopuły włożono uprzednio wyjęte dokumenty i monety oraz pieniądze „sprzed okupacji Polski", fotografie miasta, podpisy uczniów szkolnych, a także nowy dokument spisany na pergaminie.
Więcej informacji odnajdziecie w naszej OX-owej Skarbnicy: "Na początek wieża".
Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie fotografii Leona Pary.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.