Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 43/16

Skoczów. Ostrzał miasta przez wojska radzieckie w lutym 1945 roku. Jeden z pocisków trafia w kościół pw. św. Piotra i Pawła w Skoczowie. Wieża ulega uszkodzeniu, a odłamki przebijają sklepienie. Zagrożenie zawaleniem powoduje zawiązanie się Komitetu Remontu Kościoła, który rozpoczyna zbiórkę potrzebnych funduszy.

Po uzbieraniu większej sumy przystąpiono do zwózki materiału budowlanego, do czego tutejsi gospodarze zobowiązali się bezpłatnie. Odbudowę wieży zlecono „palerowi-majstrowi" - Ludwikowi Miłemu ze Zbytkowa, który złożył skoczowskiej parafii najkorzystniejszą ofertę. 26 kwietnia 1948 roku przystąpiono do rozbiórki starej wieży.

Po zdjęciu z wierzchołka miedzianej kuli o średnicy 80 cm, znaleziono tam kilka monet z połowy XIX w. i dokumenty spisane po niemiecku, morawsku i czesku, datowane na 1 czerwca 1862 roku. Wspominały one o niemal analogicznej sytuacji z 1756 roku, kiedy miasto, w tym drewnianą wieżę i nawę kościoła strawił pożar. Wówczas parafianie także wykazali się ogromną ofiarnością, jednak bardzo wielkie koszty odbudowy kościoła uniemożliwiły wykonanie prac i spalona wieża musiała pozostać nadal w stanie uszkodzonym.

Sytuacja zmieniła się w 1858 roku, gdy proboszczem skoczowskiej parafii został ks. Józef Michałek. Zbierał on dobrowolne, skromne składki wśród swoich parafian, w czym pomagał mu wikary ks. Walenty Schebesta. Ważnym darem były ofiary: arcyksięcia Albrechta (200 reńskich), cesarzowej Karoliny Augusty (100 reńskich), cesarzowej Karoliny Augusty oraz bp. dr. Henryka Fostera (1000 reńskich). Gmina Skoczów dołożyła wówczas 50 reńskich. Budowę - szacowaną na 4000 reńskich - rozpoczęto w marcu 1862.

Konstrukcja wieży z 1948 r. jest podobna do tej z 1862 r. 13 czerwca 1948 r. umieszczono starą kulę na wierzchołku wieży. Do miedzianej kopuły włożono uprzednio wyjęte dokumenty i monety oraz pieniądze „sprzed okupacji Polski", fotografie miasta, podpisy uczniów szkolnych, a także nowy dokument spisany na pergaminie.

Więcej informacji odnajdziecie w naszej OX-owej Skarbnicy: "Na początek wieża".

Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie fotografii Leona Pary.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-14 06:39:03
ciamajda: Gdzie się chodziło na lody? Do \&quot;DUSIA\&quot;.<br />Gdzie się robiło zdjęcia? U \&quot;SYJUDA\&quot;.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: