Sesja Rady Gminy Chybie
Szybko i w większości jednogłośnie – tak przebiegała przedostatnia sesja Rady Gminy Chybie obecnej kadencji. Choć porządek obrad wyglądał imponująco, bo znalazło się w nim, aż 12 projektów uchwał to radni w zawrotnym tempie przez nie przebrnęli.
Pierwszy projekt uchwały dotyczył zmiany regulaminu wynagradzania nauczycieli. Radni podjęli również uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek w tygodniowym, obowiązkowym wymiarze zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz dla pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych. Zmiany wprowadzone do uchwały są związane z utworzeniem stanowisk wicedyrektorów w szkołach oraz zespołach. Biorąc pod uwagę wzrastający zakres zadań, zarówno organizacyjnych, jak i oświatowych, jakie mają do zrealizowania osoby pełniące funkcje kierownicze oraz zgłoszone wnioski ze strony dyrektorów przedszkoli i szkół uznano za słuszne utworzenie stanowisk wicedyrektorów w placówkach oświatowych liczących mniej niż 12 oddziałów oraz obniżenie ich tygodniowego wymiaru zajęć – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Dla wicedyrektora szkoły każdego typu oraz zespołu szkolno-przedszkolnego liczącego od 6 do 11 oddziałów, tygodniowy wymiar zajęć wynosi 16 godzin, zaś w przypadku 12 i więcej oddziałów wynosi 14 godzin zajęć.
W porządku obrad znalazł się również projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości od budynków, budowli i gruntów oraz zakresu udzielania zwolnień. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, iż zmiana stawek podatków uzależniona jest od rocznej inflacji, jaka była w pierwszym półroczu, a podstawą do ich przeliczenia jest komunikat prezesa GUS. I tak w pierwszym półroczu 2014 roku wskaźnik cen towarów i usług w stosunku do pierwszego półrocza 2013 roku wyniósł 100,4 (wzrost cen o 0,4%). W związku z minimalnym podniesieniem stawek ustawowych nie proponuje się wzrostu stawek podatku od nieruchomości.
Jedną z ważniejszych uchwał 37. sesji Rady Gminy Chybie był również projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. Uchwalono, iż stawki utrzymają się na poziomie 2013 i 2014 roku. Zmianie ulegnie jedynie rok produkcji samochodów. Będzie obowiązywać wyższa stawka dla pojazdów wyprodukowanych przed rokiem 2010.
Radni Gminy Chybie rozpatrzyli również projekt uchwały intencyjnej w sprawie poparcia działań Rady Pracowników oraz Związków Zawodowych działających na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Reumatologicznego w Goczałkowicach – Zdroju zmierzających do zachowania miejsc pracy oraz utrzymania przez Gminę Goczałkowice – Zdrój statusu uzdrowiska. Jak czytamy w uzasadnieniu wystosowanym przez Radę Gminy Goczałkowice-Zdrój, od kilku lat obserwowany jest znaczący wzrost zadłużenia WORR Goczałkowice-Zdrój, które w chwili obecnej wynosi ponad 22 mln złotych. Zaś kosztem pracowników dąży się do szybkiego przekształcenia WORR Goczałkowice-Zdrój w spółkę kapitałową bez wymaganych ustawami konsultacji z pracownikami. Ponadto odmawia się pracownikom gwarancji zatrudnienia – czytamy. Rada Gminy w zaistniałej sytuacji domaga się podjęcia następujących działań: gwarancji utrzymania miejsc pracy w WORR Goczałkowice-Zdrój w formie pakietu socjalnego, wygaszenia koncesji dla PG Silesia na wydobycie węgla pod Gminą Goczałkowice-Zdrój, wstrzymania planowej budowy elektrowni węglowej w miejscowości Wola oraz szybkiego rozpoczęcia budowy ekranów akustycznych przy trasie DK 1 oraz wzdłuż trasy kolejowej.
Powyższą uchwałę przekazano wszystkim organom gmin i powiatów województwa śląskiego, jak również Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów oraz odpowiednim ministrom, jak również posłom, senatorom i Marszałkowi Województwa Śląskiego. Głos do wyżej przedstawionej uchwały zabrała podczas sesji Rady Gminy Chybie przewodnicząca Komisji Budżetu, Maria Pisarek. Jak najbardziej wskazane jest, by wspomóc Gminę Goczałkowice-Zdrój w walce o zachowanie statutu uzdrowiska – podkreślała. Również Przewodniczący Rady Mirosław Wardas zaznaczył, jak ważna jest wzajemna pomoc i współpraca w takich sprawach pomiędzy samorządami. Uchwała ta została przyjęta przez radnych jednogłośnie.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.