Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Seniorze, uważaj na wnuczka

To były pierwsze w nowym roku akademickim zajęcia cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Aula Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie już dawno nie widziała takiej frekwencji. Zajęcia dotyczyły kwestii bezpieczeństwa.

O najważniejszych zasadach bezpieczeństwa przypomnieli seniorom starszy sierżant Tomasz Pocha oraz aspirant Piotr Jakubiec. - Seniorzy są dla przestępców łakomym kąskiem, dlatego warto pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa - tłumaczył Tomasz Pocha.

Jakich? Często najprostszych, ale doświadczenie cieszyńskich policjantów uczy, że często zapominamy nawet o rzeczach najbanalniejszych: zamknięciu drzwi do domu, nie pozostawianiu nieznajomego bez nadzoru w naszym mieszkaniu, nie podpisywaniu umów, które podsunięto nam w zaskoczeniu, czy o chronieniu swojego PIN-u podczas zakupów. Szczególną uwagę zwrócono na oszustwo metodą  "na wnuczka", którego ofiarą często padają seniorzy. Na czym ono polega? Podstawiona osoba podaje się za kogoś z rodziny i próbuje wyłudzić pieniądze, informując, że po umówioną kwotę w jej imieniu zgłosi się znajomy, którego osoba oszukiwana nie zna.

Później Mariusz Białoń z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie oraz Janusz Sikora ze Straży Miejskiej w Cieszynie wzięli udział w debacie na temat bezpieczeństwa w Cieszynie. Pytania i swoje uwagi zgłaszali seniorzy. Zwracali m.in. uwagę na potrzebę wzmożenia patroli nocnych, naprawę oświetlenia miejskiego czy dewastację uniwersyteckiego parku. Na koniec seniorzy wypełnili ankietę dotyczącą poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Cieszyna. Jej wyniki pomogą służbom poznać oczekiwania i zagrożenia, a w rezultacie poprawić bezpieczeństwo w mieście.

Bezpieczeństwu służyć będą również ufundowane przez europosła Jana Olbrychta odblaskowe opaski, które rozdano uczestnikom spotkania. Zwrócą uwagę kierowców na pieszych, a i przy okazji przypomną o zbliżających się wielkimi krokami wyborach do europarlamentu, które odbędą się już na wiosnę 2014 roku.

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: