Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Seksedukatorzy w cieszyńskich szkołach? Dyskusja wokół strategii oświaty w Cieszynie

Seksedukatorzy w cieszyńskiej oświacie, ile kosztuje przygotowanie strategii – m.in. te tematy pojawiły się wczoraj (25.05.2023) na LIII Sesji Rady Miasta Cieszyna.

Jednym z tematów porządku obraz Sesji było przyjęcie „Strategii rozwoju oświaty w Cieszynie na lata 2023- 2028” (Zobacz dokument „Strategia rozwoju oświaty w Cieszynie na lata 2023- 2028”). Strategia ta została przygotowana przez firmę zewnętrzną oraz specjalną komisję pod nazwą Zespół Strategiczny ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty składającą się z radnych oraz dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli.

Radny Władysław Macura pytał na sesji, ile kosztowało opracowanie strategii, czemu w dokumencie nie podkreśla się roli rodzica w kształceniu. Mówił również: - W przestrzeni medialnej i publicznej tworzy się dyskusja w tej chwili na temat ograniczenia wolnego dostępu do szkół i przedszkoli organizacji pozarządowych, a chodzi o seksedukatorów […] seksedukatorzy to są osoby po kursach bez przygotowania pedagogicznego, a kursy są finansowane nie przez państwo, ale z różnych zewnętrznych [pozarządowych i prywatnych – przyp.red.] źródeł.

- Poprzednia strategia straciła swoją ważność, więc raz, wsłuchując się w głos środowiska, ale również rozmawiając z państwem radnych, została podjęta decyzja w tej sprawie. Koszt, który był to miedzy 70 a 80 tysięcy. […] Nie ma ustawowego obowiązku, ale to jest tak ważny obszar, że jeżeli nie stworzymy do tego dokumentu kierunkowego to moim zdaniem oświata nie będzie szła we właściwym kierunku – odpowiadał Krzysztof Kasztura, I Zastępca Burmistrza, członek Zespołu Strategicznego ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty. Dodał, że w dokumencie jest zawarta informacja o rodzicach, których reprezentuje rada rodziców i że w strategii nie ma mowy o seksedukatorach – Co do edukatorów, na pewno nie mieliśmy na myśli seksedukatorów tylko jest cała grupa osób, która tym mianem w szkole jest nazywana. […] Oczywiście w szkole pracuje cała grupa organizacji pozarządowych, począwszy od kulturalnych, sportowych. Tygodniowo otrzymujemy kilka ofert programów, możliwości przystąpienia do różnych konkursów [...].

- Prace nad tym dokumentem trwały ponad rok, żadne ze spotkań nie było tajnym, państwo byli powiadamiani, ja sama na różnych komisjach potarzałam […] można było przyjść tak po prostu, było wiele konsultacji, po to, żeby uniknąć właśnie takich sytuacji  – mówiła radna Joanna Wowrzeczka – Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, członkini Zespołu Strategicznego ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty zdziwiona obiekcjami na ostatnim etapie procedowania.

- Moim zdaniem jest to dokument bardzo szeroko skonsultowany, dobrze wywarzony – przekonywał Kasztura.

- Cieszy mnie to, że w strategii po raz pierwszy nie ma nic o zamykaniu szkoły. Są tam jakieś oddziały [do likwidacji – przyp. Red.], z racji tego, że są mniejsze urodzenia – mówił radny Rafał Foltyn, zastrzegając, że te pieniądze, które przeznaczono na opracowanie strategii można było wydać lepiej. Foltyn dodał, że w strategii brakuje mu informacji m.in. o audycie zewnętrznym. Na co odpowiedział Kasztura, że takim audytem było opracowanie firmy zewnętrznej, która dokładnie przeanalizowała oświatę cieszyńską w różnych aspektach.

Strategia została ostatecznie przyjęta w głosowaniu, 18 radnych głosowało za jej przyjęciem, przeciw głosów nie było, dwóch radnych (Foltyn Rafał, Macura Władysław) wstrzymało się od głosów, jeden radny był nieobecny.

Zapis sesji oraz dokumentację z niej można znaleźć TUTAJ.

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-05-26 17:58:01
"tom": ... ja to się nie dziwię, że Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, członkini Zespołu Strategicznego ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty jest zdziwiona obiekcjami na ostatnim etapie procedowania. Do tej pory mieszała w głowach pierwszym rocznikom cieszyńskiego UŚ i małolatom z Kopera, teraz zabrała się za edukację w szkołach podstawowych. Nic tylko oczekiwać kolejnych blokad ulic Cieszyna, organizowanych przez uczniów podstawówki ;-)
2023-05-26 19:32:39
AntyklerForte+: nie rozumiem o co ten szum, seksedukatorzy i do tego konsekrowani są aktywni wśród dzieci i młodzieży od wieków, historycy mówią o tysiącu lat ale dobrze udokumentowane mamy powiedzmy ostatnie sto lat
2023-05-27 09:07:08
ilion_t: Pani Gorzołka najpierw niech się uczy polskiego... Bo "wywarzony", nawet komputer pokazuje jako błąd...
2023-05-27 13:10:24
św. Patryk.: czaby obatela Kaszturę pytać o co mu chodziło - a przy okazji, czy choćby co dziesiąty teraźniejszy maturzysta faktycznie potrafi poprawnie mówić i pisać po polsku? ja w to wątpię, a już język potoczny młodej generacji to zwyczajny ściek, kiedyś jedynie głębokie meliniarstwo się takim posługiwało
2023-05-27 16:11:20
ktoś: Kiesi to były lepsze czasy. Dziecka zamiast myśleć z kim by sie tu wyhubkać to się z sobą bawiły. W szkole na biologii coś tam było, ale specjalnie nas to nie interesowało. Jak przyszedł czas, to i tak każdy wiedział co robić i jakie są tego konsekwencje. A teraz to muszą przyjść jacyś dziwoki i wmawiać, że to wcale nie musi być chłop z babóm i można już w przedszkolu na leżakowaniu zacząć. :)
2023-05-27 19:08:58
św. Patryk.: taa... kiesi były lepsze czasy, dla pedofilów w sutannach, kazirodczych tatusiów gwałcicieli, zboczonych wujków - k t o ś tęskni za tymi czasami, k t o ś ma w głowie "dzieci", "wyhubkać", i "w przedszkolu na leżakowaniu" - myślę, że k t o s i e m się powinien co najmniej psychiatra zainteresować o ile nie prokuratura
2023-05-27 22:15:05
mario172: Niech edukuja niech ucza..jak ruchac rząd a nie dac sie samemu wyru.chac...jak najbardziej jestem ZA!!!a patryk ty idz do psychiatry bo masz cos nie tak pod kadlubkiem!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: