Seksedukatorzy w cieszyńskich szkołach? Dyskusja wokół strategii oświaty w Cieszynie

Jednym z tematów porządku obraz Sesji było przyjęcie „Strategii rozwoju oświaty w Cieszynie na lata 2023- 2028” (Zobacz dokument „Strategia rozwoju oświaty w Cieszynie na lata 2023- 2028”). Strategia ta została przygotowana przez firmę zewnętrzną oraz specjalną komisję pod nazwą Zespół Strategiczny ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty składającą się z radnych oraz dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli.
Radny Władysław Macura pytał na sesji, ile kosztowało opracowanie strategii, czemu w dokumencie nie podkreśla się roli rodzica w kształceniu. Mówił również: - W przestrzeni medialnej i publicznej tworzy się dyskusja w tej chwili na temat ograniczenia wolnego dostępu do szkół i przedszkoli organizacji pozarządowych, a chodzi o seksedukatorów […] seksedukatorzy to są osoby po kursach bez przygotowania pedagogicznego, a kursy są finansowane nie przez państwo, ale z różnych zewnętrznych [pozarządowych i prywatnych – przyp.red.] źródeł.
- Poprzednia strategia straciła swoją ważność, więc raz, wsłuchując się w głos środowiska, ale również rozmawiając z państwem radnych, została podjęta decyzja w tej sprawie. Koszt, który był to miedzy 70 a 80 tysięcy. […] Nie ma ustawowego obowiązku, ale to jest tak ważny obszar, że jeżeli nie stworzymy do tego dokumentu kierunkowego to moim zdaniem oświata nie będzie szła we właściwym kierunku – odpowiadał Krzysztof Kasztura, I Zastępca Burmistrza, członek Zespołu Strategicznego ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty. Dodał, że w dokumencie jest zawarta informacja o rodzicach, których reprezentuje rada rodziców i że w strategii nie ma mowy o seksedukatorach – Co do edukatorów, na pewno nie mieliśmy na myśli seksedukatorów tylko jest cała grupa osób, która tym mianem w szkole jest nazywana. […] Oczywiście w szkole pracuje cała grupa organizacji pozarządowych, począwszy od kulturalnych, sportowych. Tygodniowo otrzymujemy kilka ofert programów, możliwości przystąpienia do różnych konkursów [...].
- Prace nad tym dokumentem trwały ponad rok, żadne ze spotkań nie było tajnym, państwo byli powiadamiani, ja sama na różnych komisjach potarzałam […] można było przyjść tak po prostu, było wiele konsultacji, po to, żeby uniknąć właśnie takich sytuacji – mówiła radna Joanna Wowrzeczka – Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, członkini Zespołu Strategicznego ds. opracowania projektu Strategii Rozwoju Cieszyńskiej Oświaty zdziwiona obiekcjami na ostatnim etapie procedowania.
- Moim zdaniem jest to dokument bardzo szeroko skonsultowany, dobrze wywarzony – przekonywał Kasztura.
- Cieszy mnie to, że w strategii po raz pierwszy nie ma nic o zamykaniu szkoły. Są tam jakieś oddziały [do likwidacji – przyp. Red.], z racji tego, że są mniejsze urodzenia – mówił radny Rafał Foltyn, zastrzegając, że te pieniądze, które przeznaczono na opracowanie strategii można było wydać lepiej. Foltyn dodał, że w strategii brakuje mu informacji m.in. o audycie zewnętrznym. Na co odpowiedział Kasztura, że takim audytem było opracowanie firmy zewnętrznej, która dokładnie przeanalizowała oświatę cieszyńską w różnych aspektach.
Strategia została ostatecznie przyjęta w głosowaniu, 18 radnych głosowało za jej przyjęciem, przeciw głosów nie było, dwóch radnych (Foltyn Rafał, Macura Władysław) wstrzymało się od głosów, jeden radny był nieobecny.
Zapis sesji oraz dokumentację z niej można znaleźć TUTAJ.
Natasza Gorzołka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



.jpg)

.jpg)

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
