Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ścieżki rowerowe mogą połączyć niemalże cały Śląsk Cieszyński

Rowery i pociągi na wspólnym szlaku? To możliwe. Z inicjatywą stworzenia tras rowerowych wzdłuż linii kolejowych na Śląsku Cieszyńskim wyszedł Janusz Wapienik. Obecnie powstał list otwarty, który po zgromadzeniu odpowiedniej liczby podpisów zostanie przedstawiona Marszałkowi Województwa Śląskiego.

Na czym polega pomysł? Obecnie na Śląsku Cieszyńskim niemalże wszystkie miejscowości są połączone torami kolejowymi. Przy torach znajdują się nieużytki – tereny, z których zostały m.in. usunięte drzewa, które w czasie wichur mogłyby zagrozić ciągłości transportu kolejowego. Te nieużytki można zagospodarować i stworzyć bezpieczne ścieżki rowerowe - Prowadzenie tras wzdłuż linii kolejowych ma również wymiar proekologiczny – wykorzystane zostaną nieużytki wzdłuż torów, które z uwagi na przepisy i bezpieczeństwo transportu i tak nie mogą zostać zalesione. Stworzony zostanie szlak bezpiecznej komunikacji dla rowerzystów umożliwiający przemieszczanie się z pominięciem ruchliwych i niebezpiecznych dróg – tłumaczy Janusz Wapienik.

Dzięki przygotowaniu ścieżek rowerowych można znacznie podnieść atrakcyjność turystyczną regionu, a także zachęcać do korzystania z jednego z najbardziej ekologicznych środków transportach, czyli z roweru. Sprawa została również przedstawiona lokalnym włodarzom, którzy bardzo pozytywnie odnieśli się do pomysłu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Obecnie duży nacisk kładziony jest na przygotowanie bezpiecznej infrastruktury rowerowej. Dzięki temu rowerzyści chętniej korzystają z jednośladów. Obecnie w wielu gminach trwają prace nad przygotowaniem ścieżek rowerowych – m.in. Cieszyn zastanawia się nad możliwościami związanymi z przygotowaniem miejsca do jazdy na rowerze wzdłuż ulicy Hażlaskiej, która ma być przebudowana.

Połączenie ścieżkami rowerowymi wielu miast to jednak ogromne przedsięwzięcie i jednocześnie szansa na wprowadzenie rozwiązań ekologicznych i atrakcyjnych bezpiecznych z punktu widzenia turystów. Aby jednak tak się stało, potrzebne jest duże wsparcie mieszkańców regionu i wszystkich osób, które uważają ten pomysł za zasadny. Będziemy informować co dzieje się w tej sprawie. W jaki sposób można pomóc? Przez podpisanie listu otwartego do Marszałka Województwa Śląskiego. Można to zrobić poprzez facebooka (Pociągi i rowery na wspólnym szlaku) lub bezpośrednio tutaj - Wasze zaangażowanie jest kluczem do powodzenia projektu. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Zróbmy go razem! - podsumowuje Wapienik.

Warto wspomnieć, że na Śląsku Cieszyńskim znajduje się Żelazny Szlak Rowerowy - trasa, która prowadzi przez pogranicze polsko-czeskie, Jastrzębie-Zdrój, aż pod autostradę A4. Ścieżki rowerowe, które mogą powstać przy kolei, będą kolejnym krokiem do zachęcania mieszkańców do prowadzenia aktywnego trybu życia oraz do przyciągania miłośników rowerow na Śląsk Cieszyński.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-09 17:43:29
tom lem: ... świetna inicjatywa - powiem więcej ;-) "Pociągi i rowery na wspólnym torze"
2021-02-09 20:35:07
daniel3ttt: tom lem nie torze lecz szlaku czyli wzdłuż linii kolejowych. Podobne pomysły pojawiały się już dawno wśród pasjonatów jazdy na rowerze, ale na tym się niestety kończyło. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Przy okazji remontów albo przebudowy ciągów komunikacyjnych zabrakło do tej pory spojrzenia w przyszłość albo chęci i nikt nie potrafił połączyć obu aspektów. Przykładem może być Frysztacka na odcinku od Boguszowic do Marklowic albo odcinek ulicy Cieszyńskiej prowadzący przez las Parchowiec z Cieszyna do Hażlacha. Wystarczy udać się za Olzę i podpatrzeć jak sprawę ścieżek rowerowych rozwiązują nasi sąsiedzi. Wydzielone pasy dla rowerzystów, trasy rowerowe po mało uczęszczanych drogach albo w ogóle niezależne trasy wyłącznie dla rowerzystów (np wałami Olzy).
2021-02-09 21:25:58
tom lem: ... widać dla ciebie obojętne daniel3ttt: staw według grobli, czy grobla według stawu ;-)
2021-02-12 16:46:59
Szantrapa: Mogą połączyć, ale nie połączą, to tylko piękne, puste i nic nie warte słowa.
2021-02-13 00:06:36
daniel3ttt: tl masło maślane
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: