Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Samouczek wyborczy (3): Jak głosować?

Nie powiemy Wam, na kogo oddać głos, ale możemy przypomnieć podstawowe zasady oddawania głosu w nadchodzących wyborach. O czym trzeba pamiętać idąc na wybory? Jak poprawnie oddać głos?

Zanim wyruszymy na wybory, pamiętajmy o zabraniu dowodu osobistego. Bez niego nie otrzymamy kart do głosowania.

W lokalu wyborczym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania (Pisaliśmy: Gdzie mamy głosować?) po potwierdzeniu naszej tożsamości, otrzymamy od komisji karty do głosowania: do Sejmu i do Senatu:

białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła lub posłankę,

żółtą pojedynczą kartę, za pomocą której wskażemy senatora.


Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Senatu.


Na co uważać?

- Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu! – radzi Fundacja Batorego.

Kartę wrzucamy do urny! Wydawać by się mogło, że to niepotrzebna rada, ale wielu głosujących co wybory po oddaniu głosu przez emocje czy roztargnienie zapomina o wrzuceniu kart do urny i zabiera je do domu.

Stawiamy znak X – nie „+”, ani „V” ani nie zamalowujemy kratki. Po prostu „X”. Najlepiej, żeby X nie wychodził poza kratkę.
 

Jak głosować - SEJM

 

Jak głosować SENAT

 

Termin i technika głosowania (ogólnie)
 

 

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-26 00:55:40
Karmelek: \&quot;Stawiamy znak X ? nie ?+?, ani ?V? ani nie zamalowujemy kratki. Po prostu ?X?. Najlepiej, żeby X nie wychodził poza kratkę\&quot;...<br />i jak tu ufać mediom...znak + jest jak najbardziej dopuszczalny - głos z takim znakiem jest głosem WAŻNYM - DWIE KRZYŻUJĄCE SIĘ W OBRĘBIE KRATKI LINIE TO MOŻE BYĆ X ORAZ + ...<br />http://parlament2015.pkw.gov.pl/pliki/1444383356_Poradnik%20dla%20okw%202015.pdf str 94
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: