Samorządowiec zwraca uwagę na fatalny stan dróg w Gminie Istebna

W chwili obecnej trudno wskazać realny termin kompleksowej przebudowy dróg wojewódzkich nr 941 i 943 na terenie Gminy Istebna - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w odpowiedzi na pismo radnego Janusza Juroszka.

Początkiem kwietnia br. radny powiatowy Janusz Juroszek skierował do Marszałka Województwa Śląskiego pismo ws. remontu dróg wojewódzkich na terenie Trójwsi. Jako Przewodniczący Komisji Dróg i Bezpieczeństwa Powiatu Cieszyńskiego poczułem się zobowiązany do wystosowania takiego pisma. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem. To zmobilizowało mnie do wystosowania kolejnego pisma, tym razem do wszystkich posłów z naszego regionu, z różnych opcji politycznych, o wsparcie mojej inicjatywy remontu dróg wojewódzkich (DW-941, DW-943) – przyznał w rozmowie z naszą redakcją radny Janusz Juroszek.

W wystosowanym do Marszałka piśmie samorządowiec zwraca się z prośbą o zabezpieczenie w budżecie województwa śląskiego środków na remont wspomnianych dróg położonych w Trójwsi Beskidzkiej. Obecny stan tych dróg jest katastrofalny, remonty bieżące na obecnym etapie są niewystarczające, a wręcz niemożliwe do wykonania, ze względu na ogromne zniszczenia drogowe po okresie zimowym. Droga DW-943 w stronę Koniakowa jest tak zniszczona ,że miejscami wręcz nieprzejezdna, co może spowodować poważne uszkodzenia samochodów – zwraca w pismie, uwagę Juroszek.

Ostatni raz drogi te były remontowane w 1985 roku, ze względu na przejazd kolarzy przez Trójwieś z okazji wyścigu pokoju. Od tego czasu żadnego poważnego remontu nie było. Remonty cząstkowe nie przynoszą efektu – dodaje Juroszek, po czym zwraca uwagę, iż są to miejscowości turystyczne. Trójwieś odwiedza sporo turystów, głównie ze śląska. Dlatego mam nadzieję, że województwo coś w tej sprawie zrobi.

Kilka dni temu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego odpowiedział na pismo samorządowca. Póki co, nie podaje żadnych konkretnych informacji. Gruntowny remont wspomnianych dróg wyniósłby ponad 140 mln zł. Jak informuje Urząd Marszałkowski w budżecie województwa nie ma takich środków z przeznaczeniem na ten cel. Dodano jednak, iż na bieżąco wykonywane są remonty cząstkowe oraz konserwacyjne, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg oraz ciągłość nawierzchni. 

Będę walczyć o jak najszybszy remont najbardziej zniszczonych odcinków drogi. Już teraz województwo obiecuje wymianę warstwy ściernej na odcinku 2,5 km jeszcze w bieżącym roku. Nadal czekam na odpowiedz Posłów w tym temacie – podkreśla na swoim profilu facebookowym Juroszek.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-15 21:52:32
PiastCieszyński: Bardzo dobra i potrzebna inicjatywa Pana radnego. Oby więcej takich radnych, którym leży na sercu dobro mieszkańców. Gratuluję obywatelskiej postawy.
2018-05-16 06:52:09
ciotka matylda: Pan,
2018-05-16 07:02:57
ciotka matylda: Radny pan Juroszek zapomniał dodać, że oprócz Ślązaków, Trojwieś odwiedza też pan Prezydent więc tam należało skierować to pismo. Robi to w co prawda zimą ale dziury wtedy też są. Dziwię się, że Trojwieś ma teraz problemy z drogami. Premier obiecał pieniądze na drogi a komu jak komu ale w miejscowościach tak ochoczo głosujących na obecną władzę drogi powinne być przykładem. Nie piszę tego złośliwie, bo zawsze tak było, że najpierw robimy dla swoich a jeśli coś zostanie to załatamy jakieś dziury u przeciwnika. <br />Ps.poprzedni wpis jakimś cudem poleciał przed dokończeniem.
2018-05-16 11:15:46
PiastCieszyński: Może dlatego że drogi wojewódzkie podlegają kompetencji marszałka województwa a jak wiemy w sejmiku wciąż ma większość PO/PSL. Na szczęście na jesień wybory samorządowe. W sumie nie dziwię się że partia rządząca cieszy się tak wielkim poparciem skoro zagorzali fani totalnej opozycji nie rozróżniają nawet zadań organów administracji rządowej a samorządowej.
2018-05-16 13:36:52
bronek91: To bardzo szlachetne ze strony Pana Samorządowca iż wystosował pismo takiej a nie innej treści w sprawie, która dotyczy sfery publicznej. Pragnę jedynie zasugerować, iż jeżeli ten akt poświęcenia wzbudził tak duże zainteresowanie, wychodzi z tego, iż pisanie listów w sprawach publicznych nie stanowi zachowania powszechnego wśród samorządowców a to chyba dobrze o tej klasie nie świadczy. Przypominam, iż w Polsce, co do zasady obowiązuje równość wobec prawa i naprawdę nie trzeba być samorządowcem, aby wysłać list tej treści. Co więcej, zwykły obywatel zostałby przez adresata potraktowany w taki sam sposób. Jestem tylko ciekaw, jak w sytuacji przecieku, zwykłego obywatela potraktowałaby lokalna opinia publiczna. Uznałaby ten akt również za coś szlachetnego, czy raczej dowód na głupotę???? <br /><br />Przy okazji przypominam, iż jako radnemu powiatowemu, temu Panu przysługuje szerszy, niż zwykłemu obywatelowi zakres inicjatyw w tej sprawie. Teoretycznie zawsze może się starać o przejęcie drogi przez powiat, w zamian za remont, może starać się dofinansować remont ze środków powiatu itd. Tak nawiasem, powiat także ma wiele dróg publicznych, które wymagają remontu, a politycy gminy kwestię ich remontu cedują właśnie na powiat.... Moim zdaniem to tłumaczenie jest bez sensu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją