Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Są pilniejsze sprawy niż ustawa krajobrazowa - uznali radni z Istebnej

Istebniańscy radni postanowili wstrzymać się z uchwałą intencyjną ws. uchwały krajobrazowej. " - Aspirujmy do najlepszych" - do jej podjęcia namawiała Wójt Gminy Istebna, Łucja Michałek -Chudecka.

Podczas ostatniej (13.09.2023) sesji Rady Gminy Istebna, istebniańscy rani pochylili się nad problemem uchwały tzw. krajobrazowej. O co chodzi?

Na mocy ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, rada gminy została upoważniona do wydania tzw. uchwały krajobrazowej. Zgodnie z art. 37a ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, organ stanowiący gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Uchwały są dobrowolne, radni mogą, ale nie muszą ich podejmować. Każda gmina ma tu dowolność decyzji i większość wcale się do tego nie garnie.

Uchwały krajobrazowe zostały jak na razie podjęte w dwóch miejscowościach powiatu cieszyńskiego i obowiązują m.in. w Cieszynie i Wiśle.  Pisaliśmy m.in: Góry bez szpetnych reklam  Nad uchwałą pracują w Ustroniu. Pisaliśmy: Ustroń - co dalej z uchwałą krajobrazową


Uchwalenia uchwały intencyjnej, która umożliwiałaby rozpoczęcie prac nad właściwą uchwała krajobrazową chciała Wójt Gminy Istebna, Łucja Michałek – Chudecka. Trzeci raz namawiała radnych w tej sprawie.

- Ideą ustawodawcy i moją jest porządkowanie krajobrazu, który widać już u nas jak jest bardzo zaśmiecony licznymi tablicami reklamowymi, banerami, wyświetlaczami. I generalnie ta mała architektura jest wszechobecna i trzeba to na pewno zmienić – tłumaczyła wójt: - A Istebna jest na liście wyróżnionych wiosek przez Międzynarodową Organizację Turystyczną i ten prestiż i walory płynące z naszej architektury krajobrazowej powinny znaleźć odpowiednie uznanie. A na pewno pokrycie ich brzydkimi plandekami nie służy temu, aby ten nasz krajobraz  w całej okazałości eksponować.

- Jestem tego samego zdania, bo jeżdżąc zawodowo jako kierowca widzę, jaki porządek jest w tych miastach i tych gminach, w których ta uchwała została wprowadzona. […] Chciałbym, żeby u nas w gminie też tak było – mówił radny Kazimierz Łacek.

- Myślę, że na pierwszym miejscu by się trzeba było pochylić nad nazewnictwem ulic […], a później się brać za uchwałę reklamową – oponował radny Michał Kohut.

Zgodziła się z nim radna Barbara Kubas: - My tu jako radni nie mówimy, żeby tej uchwały nie było, ale chcemy ją odwlec w czasie i te zadania, które są pilniejsze wykonać. Na tą uchwałę przyjdzie czas dla nowej rady – zauważyła i zaproponowała, żeby zorganizować konsultacje społeczne.

- W tym procedowaniu jest wpisany zakres uchwały intencyjnej, żebyśmy mogli przystąpić do opracowania treści samej tej uchwały, a w treści tej uchwały oczywiście są przewidziane konsultacje społeczne – zauważyła wójt.

- Z tego, co wiem, to dwie czy trzy gminy w powiecie za to się wzięły. Ja myślę, że warto by było sięgnąć opinii. Nie mamy tez takiego rozeznania. Zapytać ich. […] To jest dość skomplikowane. […] – mówiła radna Lucyna Bytow.

- Podzielam głos Pani Lucyny, bo jeśli by to było takie ładne piękne to na 12 gmin w naszym powiecie są tylko dwie, Wisła i Cieszyn, jakby to było takie super to by było więcej – mówił radny Hubert Kukuczka: - Póki co to ja uważam, że to jest niepotrzebne.

- Aspirujmy do najlepszych, a nie bądźmy w samym ogonie na ostatnim miejscu wśród gmin powiatu cieszyńskiego – odpowiedziała wójt.

Radni jednak nie podzielili zdania wójt i zagłosowali w większości przeciw [7 głosów, 1 za].

 

Nagranie z sesji: TUTAJ

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-14 20:10:52
pino199: Ustawa krajobrazowa powinna trafić do kosza w Istebnej czy w Cieszynie i każdym innym miejscu w kraju to jest odbierznie pieniędzy mieszkańcom
2023-09-15 06:50:25
miriam11: Uchwali sie po wyborach. Bo kaj bydom wieszać banery wyborcze??? Na razie trza wszystki płoty wykożystać.
2023-09-15 07:47:07
tomi71: ...a mogło być znów pięknie. Na płotach reklama goni reklamę, niektóre są tak stare, że już dawno nieaktualne albo i nieczytelne po przejściu halnego. No ale kasa na płocie wisi, nieważne, że szpeci ważne, że leci.
2023-09-15 10:11:32
AAggaa: Są ważniejsze sprawy, o których społeczeństwo NIC nie wie. Szczególnie po przegłosowaniu drugi raz w Sejmie przez wszystkich posłów PIS i wchodzącej w życie od października 2023 HANIEBNEJ ustawy zmieniającej prawo geologiczne i górnicze (Druk nr 3238), pomimo że były liczne sprzeciwy. Ustawa zagraża przyszłość Polski poprzez wykluczenie, zagładę i uczynienie śmietniskiem całej UE. W ustawie NIE chodzi o uregulowanie i ochronę złóż strategicznych i ekologię ale o odbieranie Polakom własności bez odszkodowana, wyższość interesów korporacji zajmujących się wydobyciem polskich złóż ponad interes samorządów, właścicieli nieruchomości i wszystkich obywateli RP. Polacy będą wywłaszczani ze swoich nieruchomości bez odszkodowania i możliwości odwołania. Złoża strategiczne nawet piaski kwarcowe, gips, wody po opłacie koncesji będą wydobyte przez zagraniczne korporacje, w puste miejsca wtłaczać będą sprężony do postaci płynnej CO2 z procesów spalania, z domieszkami kancerogennymi z spalarni, cementowni z Polski i całej UE, gdyż decydując się na sekwestrację CO2 zamiast czystej energii Polska musi przyjąć CO2 z całej UE. Po to zaczynają budowę akurat teraz drogiego Centralnego Portu Towarowego. Wywłaszczenie, wydobycie wszystkich złóż i dóbr naturalnych, zatłaczanie w to miejsce sprężonego CO2, co z czasem zatruje wodę czyniąc ją niezdatna do spożycia przez ludzi, zwierzęta, rośliny, drzewa i doprowadzi do degradacji gleby, braków wody i żywności. Mamy przyjmować i składować pod ziemią inne szkodliwe odpady, sprężony CO2, odpady promieniotwórcze. W naturalnych podziemnych zbiornikach mamy magazynować wybuchowy, czysty wodór. Staniemy się lokalizacją małych elektrowni jądrowych dostarczanych przez upadające koncerny z USA, pomimo że cały świat po wybuchu w Fukushimie od nich odchodzi. Spowoduje to, że naziemne terytorium Polski z czasem stanie się niebezpieczne, niestabilne i jałowe. Będziemy żyć jak na bombie, bez prawa budowy, przebudowy, rozbudowy, z zakazem odwiertów, studni, pomp ciepła, szukania wody, użycia geotermii, oznacza to też koniec solanek, wód leczniczych i uzdrowiskowych. Gminy straca swoje prawa na rzecz głównego geologa kraju i władz centralnych. Media nic na ten temat nie mówią. Informowałam lokalne ale nikt nic nie opublikował. Informowałam senatora Tadeusza Kopeć, wszystkich posłów, senatorów, wszystkie urzędy marszałkowskie, cały nasz powiat, wszystkich radnych z całego powiatu. Więcej informacji na stronie radcy prawnej p.Katarzyny Tarnawa Gwóźdź z Bielska www.kasiatarnawa.pl oraz filmie z inżynier Teresą Adamską https://youtu.be/jEfGPbmEwpw?si=RRXhs6sVCV7h1WrY
2023-09-15 10:12:23
AAggaa: Tam nie ma Polaków, bo Polak nie głosowałby za tym aby zniszczyć Polskę i Polaków. Będziemy z czasem jakPalestyńczycy żyjący w brudzie, ubóstwie, bez wody, żywności, kanalizacji, w stertach odpadów, fekali i śmieci, na ziemi przeklętej przez Boga, bez perspektyw i przyszłości, z coraz niższym poziomem szkolnictwa, opieki zdrowotnej, z coraz wyższym bezrobociem i bardzo roszczeniową i wrogą mniejszością ukraińską. Winni tego stanu rzeczy będziemy my wszyscy. Przez swoją głupotę, naiwność, bierność, brak wyobraźni, obojętność na los kraju, narodu, przyszłość kolejnych pokoleń. Dla senatora Ziemi Cieszyńskiej i Żywieckiej Tadeusza Kopeć jak widać po jego postach na Facebooku ważniejsze są rocznica żydowskiego powstania w getcie warszawskim i rocznica spalenia żydowskiej synagogi w Ustroniu. Miło panie Senatorze, że tak pan dba o pamięć Żydów, być może pana przodków. Szkoda jednak, że nie dba Pan o przyszłość i bezpieczeństwo Polaków i swoich polskich wyborców.
2023-09-15 14:40:15
suski: Aga czy ty z księżyca spadłaś? nie wiesz kto to skąd i jak Tadeusz Kopeć??
2023-09-18 15:15:37
AAggaa: Dlaczego skasowaliście moją odpowiedź nt. kim dla mnie jest Tadeusz Kopeć ? Przecież odpowiedz nie była obraźliwa, a mówiła tylko prawdę. ŻENUJĄCE są te wasze układy i układziki. Ręka rękę myje. Skorumpowane media i skorumpowani politycy od dołu do samej góry.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: