Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''S O S dla Dzieci z Cieszyńskiego OREW''

Po 15-tu latach współpracy NFZ odmówił kontraktu na kolejne lata (01.07.2014-30.06.2019) pionowi rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie (PSOUU). Tym samym OREW nie otrzyma dofinansowania. Rodzice dzieci rehabilitowanych w cieszyńskim OREW podjęli rozpaczliwą akcję ratowania Ośrodka, między innymi wysyłając do NFZ listy protestacyjne.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Cieszynie to miejsce wyjątkowe, w którym zespół wysokiej klasy specjalistów dba o godność i szczęście osób z upośledzeniem umysłowym – między innymi taką informację znajdziemy na oficjalnej stronie PSOUU w Cieszynie w zakładce OREW. To ich misja, głównym celem jest zaś wielodyscyplinarna pomoc. Rehabilitowanych w placówce jest prawie 800 pacjentów. Cieszyński OREW do tej pory korzystał z dofinansowania NFZ. Wobec cięć w finansowaniu działalności zakładów opieki zdrowotnej na następne lata, Ośrodek nie został  uwzględniony przy podziale środków. W drodze konkursu oferta została całkowicie odrzucona.  Wynika to z błędnie ustalonych odgórnie kryteriów oceny ofert – dowiadujemy się na stronie internetowej PSOUU. Punkt Wczesnej Interwencji w OREW w Cieszynie może przestać realizować dalszą terapię naszych dzieci – żalą się rodzice rehabilitowanych pacjentów.

W pierwszym odwołaniu złożonym przez PSOUU w ramach, którego działa OREW skierowanym do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach czytamy: Rozstrzygnięcie postępowania w trybie konkursu ofert było i jest dla nas całkowitym zaskoczeniem. Rozstrzygnięcie to jest całkowicie niezrozumiałe ( …) . Z Państwa punktu widzenia powinno być istotne to, że nie tylko byliśmy od lat podmiotem, z którym NFZ współpracował, ale współpraca ta zawsze układała się nienagannie (…).  Brak dofinansowania na kolejne lata może więc spowodować likwidację placówki, zwolnienie 17 pracowników, a przede wszystkim przerwanie i zakończenie rozpoczętej w Ośrodku rehabilitacji.

W odpowiedzi Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ orzekł, aby oddalić odwołanie. Odnosząc się do treści odwołania Śląski OW NFZ nie może przychylić się do wniosku Odwołującego i dokonać ponownego rozpatrzenia oferty, ponieważ oferta ta została już zweryfikowana i oceniona w trakcie postępowania konkursowego zgodnie z kryteriami przewidzianymi w postępowaniu konkursowym. Brak jest również powodów do unieważnienia postępowania konkursowego – czytamy w odpowiedzi.

W miniony poniedziałek (07.07) złożono drugie odwołanie do Śląskiego oddziału NFZ. W wystosowanym piśmie, tym razem, zwrócono szczególną uwagę na cenę, ciągłość i jakość świadczonych usług. NFZ powinien się w ciągu tygodnia ustosunkować i ponownie rozpatrzyć odwołanie. Jakie będą jednak losy cieszyńskiego OREW, jak na razie nie wiadomo. W całą akcję zaangażowali się również rodzice rehabilitowanych dzieci. Jednym z pierwszych podjętych przez nich kroków jest powstanie fanpage na Facebook’u pod nazwą „SOS dla dzieci z cieszyńskiego OREW”.https://www.facebook.com/pages/S-O-S-dla-Dzieci-z-Cieszyńskiego-OREW/1432324110380393.

Rodzice pacjentów piszą również listy protestacyjne do NFZ przeciwko likwidacji danego punktu. Oto fragment jednego z listów, który znajdziemy również na Facebook’u. "Jesteśmy rodzicami sześcioletniego Kubusia (…) Nasz syn ma zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwoju - Zespół Aspergera, zaburzenia przetwarzania sensorycznego oraz hipotonię mięśniową. Po ponad roku pracy z psychologiem oraz innymi pracownikami OREW, zmienił się nie do poznania. (…)  Prawda jest taka, że to dzięki specjalistom dowiedziałam się jak postępować z Kubusiem i co robić, aby miał szansę na normalne życie. (…) Tego nie da się przecenić. Potrzebujemy OREW!! – czytamy w liście.

 

Marta Szymik

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: