Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rzeźba pod ratuszem

Misternie rzeźbione góralskie pasy, ogromne drewniane łyżki z tradycyjnym wzorem słowackim i pojemniki do wyrobu sera - takie przedmioty można zobaczyć w Galerii Pod Ratuszem w Strumieniu. Właśnie otwarto tam wystawę prac ludowego, słowackiego twórcy Víta Piesa.
Vít Pieš pochodzi z Čičmian na Słowacji. To właśnie tam uczył się od ojca pasterstwa, spędzając całe lato na hali z owcami. Wówczas uczył się wyrobu sera i poznawał życie na sałaszu. Dziś ma 81 lat i pasterstwo ciągle zajmuje ważne miejsce w jego sercu. Świadczą o tym prace jakie po raz pierwszy prezentuje w Polsce.
 
Zacząłem rzeźbić już jako dziecko - mówi twórca - Potem miałem przerwę i na nowo rzemiosłem zająłem się po przejściu na emeryturę. Moimi ulubionymi materiałami są drewno, skóra i mosiądz. Wszystkiego nauczyłem się sam. Najpierw dokładnie przyglądałem się przedmiotom, żeby potem móc stworzyć je na nowo.
 
Vít Pieš brał udział w 40 wystawach w kraju i za granicą. Za swoją twórczość został uhonorowany Srebrnym Medalem Ministra Kultury a w 2009 r. uzyskał tytuł Mistrza Sztuki Ludowo-Artystycznej. Wystawa ,,Ostatani szałas" przyjechała do Strumienia ze współpracującego z gminą muzeum w Żylinie. Można ją oglądać do lutego 2013 r. Czynna od poniedziałku do piątku od 14:00 do 16:00 oraz w soboty od 10:00 do 13:00.
 
Grupy zorganizowane mogą wcześniej zarezerwować termin pod nr tel. 781-727-772.Wstęp wolny.
źródło: ox.pl/UM Strumień
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: