Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rzadkie batmany w Beskidach!!!

Rzadkie gatunki nietoperzy - nocka orzęsionego i mroczka pozłocistego, znaleźli w jaskiniach Beskidu Śląskiego członkowie Stowarzyszenia Dla Natury "Wilk" z Godziszki na Podbeskidziu podczas tegorocznej akcji liczenia nietoperzy.
"Oba gatunki są unikatowe w Polsce. Podczas dotychczasowych akcji liczenia nie napotkaliśmy ich w jaskiniach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego" - powiedział Robert Mysłajek ze stowarzyszenia "Wilk".

Przyrodnicy odnaleźli trzy nocki oraz jednego mroczka. "Nocki orzęsione nie migrują na duże odległości, co może oznaczać, że w pobliżu znajduje się kolonia rozrodcza" - dodał.

Nocki orzęsione są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Lubią ciepło, duże jaskinie lub fortyfikacje. Mroczek pozłocisty, także zagrożony wyginięciem, zimy spędza w zimnych jaskiniach.

Robert Mysłajek dodał, że w sumie przyrodnicy doliczyli się 28 nietoperzy w 16 jaskiniach Beskidu Śląskiego, czyli podobnie jak w poprzednich latach. Przyrodnicy liczyli nietoperze w marcu, gdyż jest to najlepsza pora do prowadzenia takich badań. Jest stosunkowo ciepło, ale nietoperze znajdują się jeszcze w hibernacji.

Nietoperze jako jedyne ssaki posiadły umiejętność latania. Na świecie żyje ponad 980 gatunków, z czego w Polsce - 22. Nietoperze noszą takie nazwy jak: gacek, mopek, nocek duży, mroczek, karlik malutki, borowiaczek. Część z nich zagrożona jest wyginięciem.

Na Podbeskidziu nietoperze żyją w górskich jaskiniach, dziuplach w drzewach i na strychach. Zadomowiły się także w wieżowcach.

Źródło: www.Kasia-Stankiewicz.prv.pl
FOTO/ http://w.bpn.babia-gora.pl
źródło:
dodał: J.K.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: