Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miasto współpracuje z kilkoma grodami z całej Europy

Zbliżenie z Europą zaczęło się w 1991 roku. Cieszyn podpisał porozumienie o partnerstwie z belgijskim miastem Genk. Pięć lat później sformalizowano kontakty z najbliższym sąsiadem - Czeskim Cieszynem. Następnie doszły umowy ze szwajcarską Lucerną, fińską Teuvą, czeską Rożnavą i polskim Puckiem. Wychodzi na to, że Cieszyn jest jednym z najbardziej współpracujących miast w Polsce. Tymczasem w kolejce do podpisania czekają następne umowy zbliźniaczenia. W 2001 roku miasto nawiązało nieformalne kontakty z węgierskim Szerencs, kwitnie także współpraca z Gelnhausen i Anwailer. W ubiegłym tygodniu w Cieszynie gościli przedstawiciele niemieckich miast.

Na ostatniej sesji burmistrz Bogdan Ficek podsumował współpracę Cieszyna z miastami partnerskimi w ubiegłym roku.

- Przy każdej okazji podkreślałem i będę podkreślał, że najważniejsza jest wymiana młodzieży i mieszkańców, a mniej istotne jest to, co dzieje się na szczeblu władz. Mam w pamięci historię jednej mieszkanki Cieszyna, która pojechała do Anwailer z koncertem i tam urodziła dziecko. Współpraca układa się bardzo różnie. Na przykład, ostatnie miesiące to okres dobrej współpracy z Teuvą. Mieliśmy z kolei trochę mniej kontaktów z Genk. Oczywiście z racji położenia, a więc dostępności i co za tym idzie niewielkich kosztów, najlepiej układa się nam współpraca z Czeskim Cieszynem - powiedział "DZ" Ficek.

Współpraca w 2002 roku upłynęła pod znakiem kultury, edukacji, pomocy społecznej, a nawet bezpieczeństwa publicznego. Dużą frajdę miały cieszyńskie dzieci objęte wachlarzem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, które uczestniczyły w obozie w Pucku. Z kolei nad Olzą gościła młodzież z fińskiej Teuvy. Wiele działo się w działce bezpieczeństwo publiczne. Zostało zawartych wiele korzystnych umów dla policji i straży miejskich, m.in. o przekazywaniu znalezionych dokumentów oraz osób nieletnich popełniających wykroczenia, czy wspólnych ćwiczeniach podwyższających sprawność fizyczną. Także w kulturze najwięcej działo się z sąsiadami, żeby wymienić wspólną organizację XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Na Granicy, Święta Trzech Braci, XIII Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, czy mniejszych projektów, jak wspólna organizacja cyklu poetyckiego Zaolziańscy poeci.

W 2002 roku Cieszyn zawarł także małżeństwo z Puckiem. Po wieloletnim okresie narzeczeństwa przyszedł czas na sformalizowanie związku.

FOTO/NASZEMIASTO.PL
źródło: naszemiasto.pl
dodał: J.K.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: