Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rynek oparty na węglu

W składach opałowych węgiel jest nawet o kilkaset złotych tańszy, niż rok temu. To nadal najpopularniejsze paliwo domowych kotłowni. Kupuje go wiele osób starszych, które obawiają się inwestycji w odnawialne źródła energii.

Pewne ciepło

1470 zł kosztuje 1 tona orzecha do klasycznych kotłów w składzie Carbonia w Cieszynie. - Ekogroszek 1390zł i 1485 zł. Nadal jest duże zainteresowanie węglem, bo wielu klientów, szczególnie starszych, ma jeszcze kotły – powiedział pan Paweł, pracownik składu.

W ubiegłym roku tona kosztowała nawet 2 tysiące złotych. Obecnie – 1500 zł. Wtedy były problemy z dostępem węgla i cena była wyższa. Teraz z dostępnością nie ma problemu. I to jest najważniejsze – powiedział Dariusz Szturc, pracownik składu w Ustroniu.

Dodał, że widać, iż część osób przechodzi na inne źródła ogrzewania domów. - Ludzie zaczynają palić ekogroszkiem, ale to nadal węgiel. Inni wracają do gazu, ale ostatnio czytałem, że też ten rodzaj ogrzewania także przestanie być dotowany – stwierdził.

W województwie śląskim od 1 stycznia br. nie wolno używać kotłów bezklasowych używanych od 5 do 10 lat od daty produkcji.

Odejście od gazu

Już za dwa miesiące nie będzie dotowania pieców gazowych. To nowe wytyczne Komisji Europejskiej. Wprowadzenie w styczniu 2025 roku regulacji dotyczących gazu, ma sprawić, że Polacy będą mieszkać w lokalach bardziej oszczędnych i ostatecznie zeroemisyjnych.

Europejscy urzędnicy opracowali dokładny plan odchodzenia od paliw kopalnych. Od przyszłego roku nie będzie już dotacji na zakup samodzielnych kotłów m.in. na gaz. Od 2030 r. takie urządzenia nie będą montowane w nowych nieruchomościach, a wszystkie nowe budynki powinny być już zeroemisyjne.

Po 2040 r. kotły te powinny zostać zastąpione. Natomiast od 2050 r. wszystkie systemy grzewcze, w tym kotły gazowe, wykorzystywały odnawialne źródła energii.

Drewno już na cenzurowanym

Wiele osób instaluje w domach kominki i piecyki na drewno, które pozwalają szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniach. Ten sposób ogrzewania także regulują odpowiednie przepisy.

Nie wolno używać drewna o wilgotności powyżej 20 procent. To znaczy, że należy je sezonować minimum rok, a są gatunki, które wymagają nawet dwóch lat.

Drewno jeszcze uznawane jest za neutralne klimatycznie, choć u naszych zachodnich sąsiadów słychać już głosy, że energia drzewna jest szkodliwa dla klimatu. Rząd Niemiec konsultuje w resortach pomysł wprowadzenia opłaty za spalanie drewnem.

Z ustaleń Federalnej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że spalanie jednej tony drewna przypisuje się emisji 1,77 tony CO2. 

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-11-05 07:37:44
one: Przed wojna Niemcy budowaly elektrownie napedzane rosyjskim gazem. Poniewaz rosyjski gaz jest na cenzurowanym to Niemcy (jak pies ogrodnika) uznali gaz za paliwo nieekologiczne. Tak powstal podatek ETS2 ktory wkrotce przycisnie Polske (osłony dla wyborców spowodują kolejny skok inflacyjny). Unia Europejska nadaje sie do likwidacji.
2024-11-05 07:51:08
Andrzej Dupa: 273 dni 15 godzin 9 minut
2024-11-05 08:26:29
czytelnikfan1: Uwierzyłem, zaufałem rządowi polskiemu. Trzeba było wyrzucić kopciucha, to było najważniejsze, żeby otrzymać dotację. Zrobiłem to wszystko zgodnie z planem. Okazało się, że moje szczęście trwało tylko do momentu, gdy dostałem rachunek za prąd. . https://wiadomosci.onet.pl/krakow/tysiace-polakow-nabitych-w-pompy-ciepla-skarza-sie-na-rachunki-no-dramat/w1xt1ql
2024-11-05 08:30:07
one: @czytelnikfan1 - to zjawisko ma swoją już nazwę - "jagodzianie"
2024-11-05 09:06:37
czytelnikfan1: @ one ciekawe kiedy to do ich makówek dojdzie , że zawsze obietnice tuska , obietnice wyborcze to tylko pic a jak oni rządzą to i tak ryby w Odrze nadal śnięte są
2024-11-05 09:52:52
koszpak: Piec na gaz można jeszcze zainstalować na kilkanaście lat. Docelowo należałoby inwestować w fotowoltaikę, pompę ciepła i awaryjnie drewno lub gaz. Termoizolacja domu opłaca się zawsze. Niestety spłacamy teraz głosy poprzedniej ekipy, dochody z ETS zasilały budżet czyli rozdawnictwo. Z UE można się zgadzać lub nie. Z jednej strony jest węgiel, gaz: prostota instalacji, ekonomia ale też zanieczyszczenie i nieodnawialność. Z drugiej prąd lub drewno: inwestycja zwraca się po latach ale jest czysto, wygodnie i nie finansuje się obcych reżimów. Mniej korzystne zasady net-billingu dla folowoltaiki nie zostały narzucone przed UE...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: