Zima nie zaskoczy? W Starostwie przekonują, że nie
Gminy współpracują
Kiedy z dnia na dzień obniża się temperatura powietrza, a kolejki do zmiany opon coraz bardziej się wydłużają i sięgają tygodni – zaczynamy myśleć o zimowym przygotowaniu dróg. A jak do zimy przygotowane są służby Powiatu Cieszyńskiego? Jerzy Pilch, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, zapewnia że dobrze, a kluczem do sukcesu jest wzorcowa współpraca z gminami.
– Mamy podpisanych wiele umów, które dotyczą utrzymania dróg powiatowych nie tylko w miesiącach letnich, ale także zimowych. W ciepłych miesiącach sprowadzają się one między innymi do poprawy nawierzchni dróg, wykaszania i poprawy poboczy, przycinania gałęzi, a w zimie do odśnieżania i utrzymania stanu nawierzchni i odpowiedniej przyczepności na drogach. Jesteśmy wdzięczni lokalnym samorządom, że w oparciu o podpisane porozumienia i przekazaną dotację, biorą na siebie ciężar utrzymania także dróg powiatowych znajdujących się na ich terenie – mówi Jerzy Pilch.
Dobrym przykładem może być porozumienie z 17 kwietnia 2023 roku w sprawie powierzenia Gminie Skoczów prac związanych z utrzymaniem czystości na chodnikach oraz utrzymaniem zieleni przy drogach powiatowych na terenie miasta Skoczowa. Obejmuje ono między innymi chodniki przy ulicach Górny Bór – od skrzyżowania z ul. Gołęszyców do granicy miasta z sołectwem Międzyświeć czy Stalmacha – od placu Stary Targ do granicy z gminą Dębowiec.
345,5 km dróg do utrzymania
Podczas najbliższej zimy na terenie Powiatu Cieszyńskiego będzie utrzymywanych 345,5 km dróg. 108,5 km jest objęte podpisanym przez władze Powiatu Cieszyńskiego kompleksowym porozumieniem z miastami Cieszyn, Strumień, Ustroń i Wisła, natomiast 237 km będzie utrzymywane przez Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie, jednostkę organizacyjną Powiatu Cieszyńskiego. Przykładowo w gminach Hażlach i Zebrzydowice będzie to 47 km dróg i 5,4 km chodników, a gminie Istebna 6 km dróg i 6,4 km chodników.
– W ramach kompleksowego porozumienia lokalny samorząd ogłasza i rozstrzyga przetarg na zimowe utrzymanie zarówno gminnych, jak i powiatowych dróg. Dba o należyte i bezpieczne użytkowanie nie tyko dróg miejskich, ale także dróg powiatowych. W ramach umów, przypominam, gminy w zamian otrzymują środki od powiatu w formie dotacji. W takiej sytuacji my jako powiat nie musimy ogłaszać dodatkowego przetargu. Obie strony są zadowolone – przekonuje Jerzy Pilch.
Jak dodaje członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, na terenie gmin Chybie, Dębowiec, Goleszów, Zebrzydowice oraz na terenie Miasta Skoczów chodniki w ciągu dróg powiatowych będą odśnieżane i utrzymywane na podstawie porozumień. Aktualnie wynegocjowana stawka dotacji wynosi 5 złotych za metr bieżący w sezonie zimowym, a uwagi na znacznie szersze chodniki w Skoczowie, stawka ta została podniesiona do 6 złotych. – Jeszcze raz dziękując samorządom za współpracę liczę, że wspólnie sprostamy wymogom i czasami kaprysom kolejnego sezonu zimowego – dodaje Jerzy Pilch.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.