Rynek nieruchomości w Cieszynie w 2024 roku
Cieszyn jako dobre miejsce do życia
Według portalu miejskiego www.cieszyn.pl aż 63% mieszkańców miasta uważa to miejsce za atrakcyjne i przyjazne do życia. Ankietowani za jego największy atut uznają to, że jest miejscowością kameralną i przygraniczną. Dzięki temu można w nim z jednej strony żyć spokojnie, z drugiej daje perspektywy na rozwój i zatrudnienie. Jakie słabe strony ma Cieszyn w oczach swoich mieszkańców? Za minus uważają oni słabo rozwinięta i zaniedbaną infrastrukturę miejską oraz stan techniczny dróg i chodników.
Z innej perspektywy patrzą na Cieszyn turyści, którzy chętnie odwiedzają to miejsce. Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku. Jego początki wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Gołęszyców. Cieszyn otrzymał prawa miejskie w 1217 roku. Od końca XIII wieku był centrum Księstwa Cieszyńskiego. Długą historię miasta łatwo dostrzec patrząc na jego zabytki. W polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków. Są one skupione w obrębie Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej. Ta druga to między innymi romańska rotunda świętego Mikołaja czy Wieża Piastowska z XIV wieku. Wszystko to przyciąga do Cieszyna turystów i sprzyja rozwojowi infrastruktury wypoczynkowej. Jest ona źródłem utrzymania dla sporej części lokalnych mieszkańców.
Ile kosztuje mieszkanie w Cieszynie
W Cieszynie chętnie mieszkają tu osoby, które lubią górskie krajobrazy i niespieszny styl życia. Nowych mieszkańców do miasta przyciągają też atrakcyjne ceny nieruchomości. Według portalu Nieruchomosci-online.pl we wrześniu 2024 średnia cena ofertowa domu w tej miejscowości to 4 223 złote za metr kwadratowy. Mieszkania z drugiej ręki można kupić już za 6 887 złotych za metr. Ceny te oscylują poniżej średniej krajowej i stanowią atrakcyjną ofertę dla osób, które chcą zainwestować we własne lokum przy ograniczonym budżecie.
Niewielki nowy dom z tarasem możemy kupić w Cieszynie już za niecałe 600 tysięcy złotych. Nowy właściciel będzie mógł za tę cenę cieszyć się własną nieruchomością w zabudowie szeregowej. Powierzchnia takiego domu zamyka się w nieco ponad 85 metrach kwadratowych. Większy dom z tarasem można w tej miejscowości nabyć za 890 tysięcy złotych. Zyskujemy za to nieruchomość o powierzchni ponad 230 metrów kwadratowych. Większość domów w Cieszynie jest otoczona zielenią, w dzielnicach willowych łatwo też o dostęp do dobrze utrzymanych tras rowerowych i ścieżek nadających się na długie spacery.
Mieszkanie o powierzchni niemal 40 metrów kwadratowych można w Cieszynie kupić już za 179 tysięcy złotych. Większość lokali mieszkalnych mieści się tu w przedziale od 200 do 300 tysięcy. Trzypokojowy lokal obejmujący niemal 60 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 290 tysięcy złotych. W tej przygranicznej miejscowości znajdziemy też sporo mieszkań urządzonych w wysokim standardzie, których ceny są wyższe. Ciekawą ofertą jest dwupoziomowy lokal mieszkalny o powierzchni niemal 400 metrów kwadratowych. Nowy właściciel może cieszyć się tą ogromną przestrzenią, jeśli dysponuje 1 250 000 złotych.
Na inwestorów szukających luksusowych apartamentów czeka w Cieszynie kilka niespodzianek. Jedną z nich jest utrzymane w wysokim standardzie lokum z ogródkiem o powierzchni niemal 66 metrów kwadratowych. Jego aktualna cena ofertowa to 541 tysięcy złotych. Oferta nieruchomości w tym mieście jest różnorodna i dostosowana do potrzeb szerokiej grupy klientów. Swój wymarzony dom mogą tu znaleźć zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby szukające niedrogiej i wygodnej kawalerki.
Artykuł sponsorowany