Ruszyła kampania: ''Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo''

Ruszyła akcja pn. ''Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo''. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Komenda Główna Policji wspólnie z Komendą Stołeczną Policji oraz Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutem Transportu Samochodowego, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowym Instytutem Motoryzacji i operatorem komunikatora Yanosik rozpoczęła drugą edycję kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.

- W 2015 w maju na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie przed maską swojego samochodu. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko, to kierowca oślepia innych uczestników ruchu – zauważają funkcjonariusze.

- Policjanci podczas prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli będą kierowani na stacje diagnostyczne – zapowiadają policjanci.

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

- Pamiętajmy, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o czystość kloszy świateł – przypominają funkcjonariusze.

Akcja potrwa do 17 grudnia.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-30 21:12:44
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Na bony na swieta trzeba ?
2017-11-30 21:33:48
Burak: Tak, tak oświetlenie to nasze bezpieczeństwo !<br />Niech zatem Policja zainteresuje się naszym wspólnym oświetleniem infrastruktury drogowej.<br />Będzie widoczniej.<br />Tymczasem oświetlenie drogowe/uliczne:<br />- nie działa, <br />- działa częściowo,<br />- działa tymczasem na ogół zbyt wcześnie gasnąc i zbyt późno się zapalając.<br /><br /><br />Warto się tym zająć, może i prościej, bo m.in. na ten cel płacimy całkiem spore podatki. Wszyscy.
2017-12-01 18:08:51
paharos: Burak .. wytłumacz mi prymusie , co Policja ma do oświetlenia infrastruktury drogowej ? Tym zajmuje się zarządca, właściciel danej drogi a nie Policja !
2017-12-01 18:27:42
bronek91: Paharos mają specjalną komisje na poziomie powiatu (w składzie są radni i przedstawiciele policji) gdzie takie sprawy powinny być poruszane. In plus wpływa to na bezpieczeństwo zatem stosowną notkę do zarządcy mogą wysłać, skoro np. w sprawie małej architektury i komisji rozwiązywania problemów alkoholowych są się w stanie dogodać to czymu w tym zakresie spraw już nie? O nasze bezpieczeństwo chodzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją