Andrzejki dla najmłodszych, czyli ''Coolturalnie'' w cieszyńskiej bibliotece

W środę (29.11) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyły się zajęcia dla dzieci z cyklu ''Coolturalnie''. Spotkania z tego cyklu odbywają się co kilka tygodni i łączą elementy plastyczne, z ciekawymi historiami i pracą kreatywną. Tym razem najmłodsi czytelnicy mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat andrzejkowych tradycji oraz przygotować własne wróżby.

W zajęciach każdorazowo uczestniczy od kilku, do kilkunastu dzieci. Nie jest prowadzona żadna lista obecności, można w nich uczestniczyć cyklicznie, bądź też przyjść raz, żeby sprawdzić jak zajęcia wyglądają. Tym razem dzieci miały szansę doskonale się bawiąc zinterpretować kształty, które powstały im w trakcie wykonywania wróżb andrzejkowych.

- Ponieważ jesteśmy w bibliotece nie możemy palić świec, aby stopić wosk. Dlatego właśnie przez klucz będziemy lać atrament, który na kartce papieru powinien utworzyć ciekawe wzory, które później wspólnie zinterpretujemy – tłumaczyła dzieciom prowadząca. Dzieci ochoczo wzięły udział w zabawie i następnie wspólnie zastanawiały się, co mogą przedstawiać, powstałe w ten sposób kształty. Pomysłów nie brakowało, od tych najbardziej standardowych, takich jak wielbłąd, czy żyrafa, po zdecydowanie bardziej wyszukane, takie jak spadające gwiazdy, bądź deszcz meteorytów.

W czasie trwania zajęć dzieci mogły dowiedzieć się również ciekawych rzeczy odnośnie polskich tradycji. Ciekawą informacją dla najmłodszych uczestników zajęć był fakt, że Andrzejki to święto w czasie którego głównie wróżby wykonują kobiety, z kolei męskim odpowiednikiem tego dnia, są obchodzone 25. Listopada Katarzynki. Przedstawiona została również andrzejkowa opowieść, skierowana do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją