Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jane Austen w Cieszynie - teatr w Avionie

W środę (29.11) w czytelnio-kawiarni Avion odbył się spektakl teatralny, zatytułowany ''Ogród Jane Austen''. Przedstawienie według scenariusza Lenki Lagronovej odegrały trzy aktorki, które wcieliły się w rolę tytułowej Jane Austien oraz jej matki i siostry. Spektakl wyreżyserował Radovan Lipus.

„Ogród Jane Austen” to scenariusz popularnej dziś czeskiej dramaturg Lenki Lagnorowej, która stawia na scenie jedną z najpopularniejszych angielskich pisarek – Jane Austen. Chociaż sztuka porusza wiele poważnych tematów, z jakimi musiały borykać się angielki, w czasach życia Austen, to całość jest utrzymana w humorystycznym stylu. Na cscenie pojawił się: Marie Malkova, Apolena Veldova i Lucie Stepankova.

Tematem przewodnim sztuki są owoce z ogrodu Jane Austen. Ta, mieszkająca z matką i siostrą, każdego roku robi z nich różnego rodzaju przetwory. Tym razem jednak pojawia się pomysł, aby z owoców stworzyć wino, które nie tylko byłoby doskonałym pomysłem na poprawę humoru sióstr oraz matki, ale również w jakiś sposób mogłoby to pozytywnie wpłynąć na sytuację materialną kobiet, która aktualnie staje się dosyć trudna.

- My jesteśmy starymi pannami, musimy się napić na poprawę humoru – tłumaczy tytułowa bohaterka matce. Sztuka jednak w żaden sposób nie promuje pijaństwa, bardziej jest wyrazem walki ze stereotypami o ograniczeniem wolności kobiet, ze względu na tradycję i patriarchalne poglądy. Takiemu światopoglądowi  hołduje również matka tytułowej bohaterki, która jednak ostatecznie zostaje przez siostry przekonana, w związku z czym całość kończy się uśmiechem na twarzach bohaterek.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: