Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ruszy budowa światłowodu

Rok temu informowaliśmy, że za dwa lata Śląsk Cieszyński będzie miał dostęp do ultraszybkiej globalnej sieci. Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego buduje sieć szkieletową w oparciu o światłowody. Jak sprawa wygląda po roku? Coraz lepiej, ogłoszono przetarg na projekt oraz budowę sieci optotelekomunikacyjnej na terenie Województwa Śląskiego. W naszym regionie światłowód pobiegnie od Jastrzębia Zdroju do samego Cieszyna, gdzie powstanie węzeł szkieletowy.

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez prądu elektrycznego. We współczesnym świecie bez dostępu do szerokopasmowego internetu również ciężko wyobrazić sobie codzienne życie. W globalnej wiosce wykluczenie cyfrowe oznacza realne straty dla gospodarki, stąd potrzeba rozbudowy istniejącej infrastruktury.

Kupowanie w sieci,  czy zamawianie biletów lotniczych, a także zapisy na uczelnię czy do szkół to codzienność – wielu spraw bez internetu nie załatwimy, a jeżeli tak, to stracimy na to nieporównywalnie więcej czasu. O ile łatwiej i szybciej jest np. wykonać przelew elektroniczny, niż zajść na pocztę, czy do banku i wypisać stosowny druczek itd.

17 lipca 2013 r. ogłoszono postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Przedmiotem zamówienia jest „Zaprojektowanie i wybudowanie na terenie województwa śląskiego pasywnej sieci optotelekomunikacyjnej – Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej, węzłów szkieletowych typu A i szkieletowych typu B, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz z wykonaniem wszystkich niezbędnych prac związanych z realizacją zadania inwestycyjnego pn.: Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa”.

W ramach projektu planuje się wybudowanie 495 km sieci szkieletowej w tym wykonanie 58 węzłów sieci szkieletowej m. in. w miastach: Tarnowskie Góry, Lubliniec, Kłobuck, Częstochowa, Myszków, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Pszczyna, Bielsko-Biała, Żywiec, Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój, Żory, Wodzisław Śląski, Racibórz, Rybnik.

Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa ma umożliwić operatorom lokalnych sieci dostępowych świadczenie nowoczesnych usług szerokopasmowych, docelowo w zakresie NGN, stając się tym samym medium umożliwiającym znaczący rozwój usług IT w regionie. 

O co chodzi w całym projekcie? Krótko mówiąc, celem jest taki rozwój usług telekomunikacyjnych, które pozwolą na świadczenie użytkownikom końcowym przepustowość łącza minimum 40 Mb/s. Jak twierdzą pomysłodawcy, ma to się  przyczynić się do pobudzenia rozwoju gospodarczego regionu i zapewnienia jego spójności gospodarczej i społecznej. Planowane zakończenie realizacji projektu przyjęto na 2015 rok.

Świat pędzi do przodu i - jeżeli chcemy się rozwijać i konkurować z innymi gospodarkami - musimy się rozwijać w kierunki społeczeństwa informatycznego, czy nam się to podoba czy nie.

Zapraszamy do udziału w  sondzie: Jak szybkim łączem internetowym dysponujesz?

(red)

Pisaliśmy: Miliony idą w sieć>>>

 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: