Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ruszają pierwsze Dni Kultury Chrześcijańskiej

'Jeden Pan, Jedna Wiara, Jeden Chrzest' - pod takim hasłem w dniach 12-15 maja odbędą się, organizowane po raz pierwszy w Cieszynie, Dni Kultury Chrześcijańskiej. W ramach ekumenicznej imprezy zaplanowano liczne koncerty, spektakle teatralne, prelekcje, wystawy i warsztaty.

To inicjatywa, która połączyła we wspólnym działaniu kilka kościołów i organizacji. Głównym organizatorem 1. Dni Kultury Chrześcijańskiej jest Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. Partnerami wspierającymi są: Miasto Cieszyn, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie, Zbór „Elim” Kościoła Zielonoświątkowego w Cieszynie, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego.

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, ks Jacek Gracz, nie ukrywa, że impulsem do organizacji tego przedsięwzięcia jest 1050 rocznica chrztu Polski. Są różne imprezy kulturalne, które są związane z tym dziedzictwem, jakie daje nam nasza wiara, ale chcemy zorganizować Pierwsze Dni Kultury Chrześcijańskiej – mówi proboszcz.

W Cieszynie odbywa się wiele imprez kulturalnych, dla różnych grup społecznych, wiekowych. Ale brakowało wydarzenia, które integrować będzie chrześcijańskie środowiska. Jak wiemy, Cieszyn jest miastem specyficznym, bo leży na skrzyżowaniu kultur i religii. Kilkanaście kościołów, związków wyznaniowych współistnieje tutaj zgodnie w tym miejscu. Postanowiliśmy zaprosić wszystkich do współpracy – zaznacza Adam Cieślar z Domu Narodowego. Jak tłumaczą organizatorzy, idea stworzenia 'Dni” wynikła z potrzeby pokazania, że chrześcijaństwo nie jest w 'undergroundzie', nie odchodzi do lamusa a może być stylem życia i generuje wartościowe kulturalne produkty, które warto pokazać.

Między 12 a 15 maja w Cieszynie wiele będzie się działo. Całość zainauguruje w czwartek o godzinie 18.00 msza św. w kościele św. Marii Magdaleny. Liturgii ubogacać będzie chór Lutnia. Po niej wystąpi zespół 'Flores Rosarum'. Będzie to występ zespołu, który w tym roku świętuje dziesięciolecie istnienia. Skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.

Także w czwartek ciekawe spotkanie z Emilią Skupień, autorką komiksów z postaciami świętych, będzie również okazja, by wziąć udział w warsztatach tańca izraelskiego. Wieczorem w Domu Narodowym jazzowy koncert 'Be My Guest'.

Piątek w Domu Narodowym upłynie pod znakiem programu ewangelizacyjno-motywacyjno-profilaktycznego dla młodzieży. Poprowadzi go grupa Full PowerSpirit. To hip-hopowa formacja, zespół związane ze scena chrześcijańską. Tworzą go raperzy, wokaliści, bitbokserzy. Oprócz tego, że koncertują, przedstawiają program, kulturę hip-hop. Nie kłóci się to z byciem chrześcijaninem – dodaje Cieślar.

Piątkowy wieczór w mieście nad Olzą to wspólny śpiew, świadectwa i przedstawienia w formie dramy. Organizatorem tego wydarzenia jest Zbór Kościoła Zielonoświątkowego. O 20.00 cieszyński rynek wypełni muzyka gospel. Wystąpi zespół 'Z Miłości'.

Sobota to w Domu Narodowym między innymi warsztaty 'Modlitwa tańcem i uwielbienie flagami' – poprowadzi je Dorota Herok oraz popołudniowe warsztaty wokalne – prowadzenie Ela Tanistra.

Od godziny 16.00 na rynku koncerty i ewangelizacja. Na scenie zobaczymy i usłyszymy dwa zespoły 'Fisheclectic' i 'Exodus 15'. Grają alternatywny pop, pokazują, że można nagrać wartościową, nowoczesną muzykę do dobrych, chrześcijańskich tekstów. - zaznacza Adam Cieślar.

Niedziela to Marsz dla Życia i Rodziny – początek o godzinie 13.00. Przejdzie on ulicami miasta. To czwarta edycja tego wydarzenia. W ten dzień w wielu polskich miastach przejdą podobne marsze, chcemy się wspólnie jednoczyć w tej idei. Wpisuje się w to dawanie świadectwa przy okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej, modlitwy i manifestacji o świętości życia. – podkreśla ks. Jacek Gracz. Pisaliśmy: Rodzina Szkołą Miłości.


Na rynku wystąpią zespoły związane z Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Będzie Orkiestra Misyjna z Wisły, wystąpi zespół CME. Na rynku będzie również strefa dzieci i wiele animacji dla najmłodszych.

Szczegółowy plan Dni Kultury Chrześcijańskiej można znaleźć na stronie internetowej www.dnikulturychrzescijanskiej.pl.

Honorowy patronat nad imprezą objął ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej – Roman Pindel oraz ks. bp dr Adrian Korczago Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl

JB

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-15 19:18:14
erik: Głośna muzyka zespołu Grzybowski zagłuszała słowa śpiewającego,że trudno było zrozumieć o czym śpiewa .Wielki hałas i zaledwie kilka słuchaczy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: