Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rusza rehabilitacja pocovidowa

Sprawność jest niezwykle istotna dla każdego z nas. Jest ona potrzebna do wykonywania codziennych czynności zawodowych, prywatnych. Niekiedy jednak zdarza się, że na skutek poważnych wypadków, czy schorzeń sprawność zostaje utracona. W takiej sytuacji niekiedy jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia rehabilitacja. Obecnie wiele osób przeszło zarażenie koronawirusem lub jest w czasie kwarantanny. Są osoby, które przechodzą to bez objawowo ale spora część przeszła to nawet z powikłaniami.

Właśnie dla takich osób w Polsce rusza program rehabilitacji pocovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej. Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

Ministerstwo Zdrowia na swoim portalu przypomina, że osoby, które przechorowały COVID-19 i są dziś już ozdrowieńcami, niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi.

- Zależy nam na szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji pocovidowej. Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta – poinformował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Czas trwania rehabilitacji będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia wymienia, że w zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, masaż – według indywidualnych wskazań, hydroterapia, fizykoterapia – według indywidualnych wskazań, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Będziemy na bieżąco informować na łamach naszego portalu o kolejnych krokach związanych z rehabilitacją pocovidową w tym o podmiotach z naszego powiatu, które taką usługę będą miały w swojej ofercie.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-13 09:31:01
wyśmienity cwaniaczek: przecie siłki są zamknięte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: