Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczyna się diecezjalny synod

O szczególnej roli Ducha Świętego w procesie przeprowadzenia diecezjalnego synodu mówił bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Właśnie rusza synod.

17 października w Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej Msza Świętą rozpoczął się synod w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. - Chcemy najpierw nazwać nasze niepokoje i sformułować pytania oraz wsłuchać się w Ducha Świętego w naszym sercu, by usłyszeć Jego głos, natchnienie czy wskazanie – podkreślił bp Roman Pindel.

Uroczyste rozpoczęcie pierwszego, diecezjalnego etapu prac synodalnych wypełnione było znakami, symbolami i modlitwami, mającymi pomóc odkryć znaczenie zainicjowanego procesu. W modlitwie wzięli udział reprezentanci różnych stanów, grup i duszpasterstw.

Wszyscy rozpoczęli od procesji wejścia, która miała przypominać, że wszyscy razem znajdują się na drodze i uczestniczą w pielgrzymce wiary. - Dzisiaj w tej uroczystej procesji są przedstawiciele różnych stanów w Kościele. Są przedstawiciele rodzin, są dzieci – przeżywające dziś rocznicę swojej I komunii świętej, są siostry zakonne, księża, diakon, biskup. Jednoczy nas Bóg. Nie chodzi o to, abyśmy wszyscy byli tacy sami, ale byśmy razem szli naprzód, dzieląc wspólną drogę i obejmując naszą różnorodność – wyjaśnił sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

Podczas Mszy św. odbyły się uroczyste akty pokuty i wyznania wiary. Pierwszy fragment podczas liturgii Słowa odczytała z tekstu napisanego Alfabetem Braille’a osoba niewidoma, drugie zaś czytanie – jeden z trzech diecezjalnych koordynatorów drogi synodalnej. Psalm odśpiewała przedstawicielka zarządu katolickiego przedszkola.

Biskup przeczytał swój list pasterski na rozpoczęcie drogi synodalnej, który w minioną niedzielę czytany był we wszystkich parafiach.

Jak podkreślił bp Roman Pindel - Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich wiernych Kościoła na całym świecie do wkroczenia na drogę synodalną, by podkreślić wspólny udział w procesie podobnym do zgodnego podążania jedną drogą.

Biskup zapowiedział, że ogromną rolę w otwarciu się na Ducha Świętego odegrają grupy tworzone w parafiach lub z racji przynależności do jakiegoś ruchu, organizacji, stowarzyszenia czy środowiska.- W tych grupach chcemy najpierw nazwać nasze niepokoje i sformułować pytania oraz wsłuchać się w Ducha Świętego w naszym sercu, by usłyszeć Jego głos, natchnienie czy wskazanie. By w wątpliwościach odnaleźć światło, by rozeznać i nazwać pragnienia wpierw wobec swojego środowiska, rodziny, parafii, później zaś odkrywać zamiary Boga wobec Jego Kościoła – zachęcił. Zaapelował na koniec, by wołać o „cud podobny do nowej Pięćdziesiątnicy”.


14 listopada rozpocznie się etap parafialny. Zebrane przez koordynatorów diecezjalnych wnioski zostaną przesłane do bura synodu na szczeblu ogólnopolskim.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: