Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozpoczyna się Adwent

W tą niedzielę chrześcijanie rozpoczynają nowy rok kościelny. Zaczyna się bowiem Adwent, który w liturgii jest oczekiwaniem na przyjście Chrystusa.

Rok Kościelny nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ponieważ rozpoczyna się w I Niedzielę Adwentu. Nazwa „Adwent” pochodzi od łacińskiego słowa „Adventus” i oznacza „Przyjście”. Okres ten trwa 4 niedziele adwentowe. Jest to czas, w którym chrześcijanie przygotowują się na powtórne przyjście Pana, jak również wspomnieniem okresu przed pierwszym przyjściem Pańskim. Posiada charakter radosny, ponieważ oczekujemy przyjście Zbawiciela świata.

Pierwsze wzmianki nt. Adwentu jako okresu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia pochodzą z IV w. W Rzymie zwyczaj ten znany był od VI w. i obejmował cztery tygodnie przed świętami. Przez pewien czas Adwent był okresem postu, co dalej jest zachowywane w liturgii wschodniej.

W kościołach i kaplicach znajduje się tzw. „wieniec adwentowy” z 4 świecami adwentowymi zapalanymi kolejno w każdą niedzielę Adwentu, które oznaczają 4 niedziele oczekiwania na Chrystusa. To luterańskiemu ojcu misji wewnętrznej i twórcy Diakonii ks. Janowi H. Wichernowi z Hamburga (1808-1881) przypisuje się wprowadzenie do Kościoła adwentowego wieńca.

W kościele katolickim odprawiane są codziennie roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano, ale także wieczorem. Wierni, a w tym głównie dzieci z lampionami w ręku oczekują Bożego Narodzenia.

Mateusz Bielesz

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-26 18:57:30
krzysztof.mm: Część z tych, którzy jeszcze pojawiają się w kościele przestanie na klika tygodni się alkoholizować.<br />Inni odmówią sobie papierosów.<br />Jeszcze inni skorzystają z okazji by się nieco odchudzić.<br /><br />W ten sposób z dumą spełnią swój chrześcijański obowiązek wobec świata i bliźnich.<br />Statystyki pokazują, że większość z nich ma negatywne zdanie na temat uchodźców, jest zdecydowanie przeciwna ich przyjmowaniu w Polsce, z niechęcią patrzy na Franciszkowe poczynania wokół tego tematu.<br /><br />No to 3 - 2 - 1 - 0: START!...<br /><br />Już poszczą.<br />Niecierpliwie czekają na migrującą po Ziemi Świętej rodzinę.<br />Z osiołkiem, stajenką, gwiazdką, aniołkami, choinką, królami itede.
2016-11-26 20:54:22
elkat: krzysztof.mm - uważam, że trochę Adwent pomylił Ci się z Wielkim Postem.<br />Adwent jest czasem radosnym, oczekiwaniem na Narodzenie Syna Bożego i nie ma wtedy postu. Chyba że chodzi Ci o zdrowe odżywianie dla \&quot;ciężarnych\&quot;, które nie powinny pić alkoholu, palić papierosów czy się przejadać (ale i nie odchudzać).<br /><br />RADOSNEGO ADWENTU i dobrego przygotowania się na przyjęcie Jezusa!
2016-11-26 22:15:49
Przepierón: Dobra, jo już flaszke i wyndzónki przigotowoł i czakóm na Jezusa.
2016-11-26 23:18:56
Chybi-anka: Na zdjęciu jest wieniec dożynkowy, a nie jak podpisano adwentowy!!!<br />Redaktor musi odrobić lekcje :)
2016-11-27 00:08:31
acid: Ja idzie i co ? Zaś se polezie spatki i co bedzie?.....
2016-11-27 07:30:38
krzysztof.mm: elkat<br />zwyczaj \&quot;odmawiania sobie\&quot; tego i owego podczas Adwentu jest powszechny nie tylko wśród katolików na naszym terenie - może jesteś \'nie stela...\' <br />
2016-11-27 08:48:29
koszor: Krzysztofie jesteś złośliwy. Może żeś je tu stela, ale pokazujesz w swoich komentarzach czorci różki.
2016-11-27 08:53:31
koszor: Może teraz jest trudniej przeżyć adwent, bo wszystko jest podporządkowane komercji, ale zawsze warto trochę się wyciszyć i inaczej spojrzeć na życie.
2016-11-27 12:35:17
elkat: krzysztof.mm<br />Tak, jestem \&quot;nie stela\&quot;, bo mieszkam w Cieszynie od 16. roku życia, czyli nic nie wiem i na niczym się nie znam.<br />A Ty Krzysztof Jesteś rasowym cieszyniakiem, który dokonuje takich podziałów, jak wielu innych tu żyjących. Cóż... <br />A kłócić się o zwyczaje adwentowe nie będę. Pozdrawiam!<br />
2016-11-27 12:39:19
elkat: I faktycznie, wieniec na zdjęciu należałoby zmienić na adwentowy, bo może ci \&quot;nie stela\&quot; nie znają tego zwyczaju i nie wiedzą, jak wygląda ten właściwy.<br /><br />Przepierón - smacznego!<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: