Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rowerem przez kamienice!

Trasa pobiegnie ulicami ścisłego centrum miasta. Zawody odbędą się w sobotę (13.08.2011) w godzinach od  10:00 do 18:00 ( Zobacz szczegółowy program festiwalu>>> ). To druga już tego typu inicjatywa  w mieście. Po raz pierwszy zagościła u nas podczas zeszłorocznego FCF i po jej bezsprzecznym sukcesie nie było mowy aby nie znalazła się w programie drugiej edycji Freestyle City. Hitem trasy jest przejazd przez ciasne i strome wnętrze kamienicy! – Spodziewamy się blisko 100 zjazdowców rowerowych z całej Polski – Mówi Adam Ozaist, koordynator strefy Downhill.

Opis trasy w Cieszynie:
Start umieszczony zostanie na pl. Świętego Krzyża. Dalej ul. Głęboką, Browarną w dół, aż do kamienicy przy Śrutarskiej. Tam wjeżdżają do wnętrza budynku sunąc schodami po stromej klatce schodowej. Wyrzucani na podwórze, trafiają na niewielką bandę, kierującą ich w dół na strome, łamane schody prowadzące do omurowania zabytkowej kamienicy, za którym znajduje się linia mety dokładnie na Cieszyńskiej Wenecji. Zawodnicy zaczną od rampy startowej – konstrukcji zbudowanej w całości z rusztowań. Długość konstrukcji to 18 metrów, wysokość platformy startowej 3 metry. Następnie będą skakać przez spektakularny element czyli mini ciężarówkę. Długość lotu to około 6 metrów. Dla początkujących wytyczono objazd. Dalej na uczestników czeka jazda po bruku, główną ulicą miasta, prowadzącą do granicy, gdzie natkną się na szykany wykonane ze stalowych beczek.

Informacje o dyscyplinie:
Downhill to indywidualny zjazd rowerem na czas, po stromych, naturalnych lub industrialnych trasach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Trasa w Cieszynie to jednak schody, bruk czy skocznie nad samochodami. Często trasy są urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe. Dodatkową atrakcją cieszyńskich zawodów będzie wjazd zawodników w zabytkową kamienicę  i zjazd po krętej klatce schodowej wprost na linię mety. W związku z adaptacją Downhillu na warunki miejskie, dyscyplina będzie nosiła nazwę DOWNTOWN.

System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski, czyli im szybciej, tym lepiej. Każdy z rowerzystów ma do pokonania 2 zjazdy. Oba czasy są sumowane. Wygrywa ten, którego łączny czas jest najkrótszy. Uczestnicy używają bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Wtedy mówimy o rowerach typu Full DH. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie ich do jazdy pod górę. W Cieszynie zobaczymy również zawodników na ramach typu Hardtail, posiadających sztywną ramę, co powoduje lepszą zwrotność i mniejszą wagę. Przekonamy się, jak sprawdzą się na skoczniach. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy. Dlatego muszą oni stosować specjalne osłony zwane zbrojami. Są to pełne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kaski ze szczęką, zbliżone wizualnie do motocrossowych.

Wydarzenie stanowi kontynuację projektuProjekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Festiwalu


Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: