Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Motor przeleci Floriana!

13 sierpnia, w godzinach do 19 do 20 cieszyński Rynek zamieni się w ekstremalnie emocjonujący tor z najazdem na mega hopę, tuż przy fontannie Św. Floriana, wyrzucającą zawodników na 30 metrów. Przed rokiem widowisko zebrało rekordową liczbę widzów na Cieszyńskim Rynku. 

Z okazji II Freestyle City Festival do miasta ponownie ogarnietego ekstremalną kulturą przyjadą zawodnicy dyscypliny zwanej FMX, na czele  z najlepszym polskim freestylemotocrossowcem Bartoszem Ogłazą. Bierzące informacje dostępne są również na profilu Facebook. Pozdrowienia dla mieszkańców Cieszyna od Grzegorza Czerwca, twórcy i promotora DareDevilFMX. - Krótko mówiąc jedziemy do Was z radością. Jestem zafascynowany miastem i całą ideą Freestyle City, która wyróżnia Cieszyn na całej mapie Polski. Jeździmy na różne pokazy, ale to jak freestyle połączono z klimatem średniowiecznego miasta jest czymś fenomenalnym. Mamy nadzieje, że również nas polubiliście i w sobotę ponownie Bartek Ogłaza popatrzy na Was i cały ten magicznym rynek z powietrza. Do zobaczenia Cieszyniacy! Grzesiek.


Opis dyscypliny:
FMX czyli Freestyle motocross – dyscyplina niesłychanie widowiskowa i ciesząca się ogromnąpopularnością. Polega na wykonywaniu akrobacji w powietrzu na motocyklach. Zawodnicy rozpędzająsię, najeżdżają na skocznię i wykonują lot długości około 25 metrów, lądując  w bezpieczny sposób na zeskoku. Każde zawody w tej dyscyplinie odbijają się głośnym echem, nie tylko ze względu na ryk silników, ale przede wszystkim głośne, emocjonalne westchnienia widzów.

Opis zawodników:
Zawodnicy wykonują swoje ewolucje w sposób niedostępny dla przeciętnych ludzi. W Polsce mamy już reprezentanta klasy międzynarodowej, Bartka Ogłazę. Największe światowe zawody rozgrywane są w ramach cyklu Red Bull X-Fighters, znanego w kraju z imprezy zamykającej stadion 10 – lecia w Warszawie oraz imprezy w Poznaniu na nowym boisku, gdzie pokazy zawodników obejrzało blisko 40tys. widzów. Czas na prezentację sylwetek zawodników, którzy przyjadą na Freestyle City Festival. Jeden z młodszych magików tego sportu, Artur „Puzon” Puzio urodzony 21 sierpnia 1992 roku, obecnie lider Pucharu Polski. Jego markowy trick to whipy. Ddotąd największymi sukcesami było zdobycie Wicemistrza Pucharu Polski w Cross Country kl. Junior oraz II miejsce w zawodach FMX o puchar Burmistrza Barcina w FMX 2011. Teraz walczy o tytuł Mistrza Polski idąc łeb w łeb z obrońcą tego tytułu Bartkiem Ogłazą.

Bartek Ogłaza ma 31 lat i prawie połowę życia spędził na motocyklu. Najpierw był motor crossowy a od kilku lat jego freestylowa odmiana. Podczas codziennego treningu zużywa jeden bak paliwa. Najcześciej trenuje na własnej rampie we własnym bike parku. Największe emocje przeżył przy rekordowym skoku Step Up na wysokość 9,6 m w Belgradzie w 2008. Największą glebę zalicza podczas Mistrzostw Świata w Szwajcarii podczas wykonywania Backflip’a, kiedy traci dwa zęby, łamie nos i palce. Dziś cały i zdrowy odstawia wielkie show w różnych rejonach Polski i Świata.

Tricki:
Heelclicker
- zawodnik trzymając kierownicę przekłada na zewnątrz uchwytów stopy i lekko zderza ze sobą pięty
CanCan - przełożenie prawej (lub lewej) nogi ponad siodłem na drugą stronę motocykla. Noga, którą zawodnik przełożył, powinna znaleźć się przed nogą nieprzełożoną
NacNac – to z kolei odwrotność CanCan’a.
Superman - wypuszczenie nóg do tyłu bez puszczenia kierownicy. Ciało zawodnika powinno być wyprostowane i ułożone równolegle do motocykla
Superman Seat Grab – to mutacja klasycznego supermana. Zawodnik jedną ręką trzyma kierownicę, a drugą chwyta za boczny uchwyt wycięty pod siedzeniem motocykla. Nogi pozostają wyciągnięte do tyłu.
Whip– motocyklista obraca w locie motocykl o około 90 stopni by po kilku sekundach
powrócić do pierwotnego ułożenia.
Indian Air – tu zawodnik porusza nogami, co przypomina spacer w powietrzu.
Show w Cieszynie zostanie wzbogacony dodatkowo o salta i inne trudniejsze do wykonania, ale zarazem bardziej widowiskowe akrobacje.

Wydarzenie stanowi kontynuację projektuProjekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Freestyle City Festival

Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: