Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rondo usprawni ruch przy zjeździe

Przygotowania do przebudowy na węźle S52 w Jasienicy zakończone. Wkrótce ruszą prace przy rondzie koło Gminnej Biblioteki Publicznej. Ma ono usprawnić ruch na zjeździe.

Jak informują jasienickie władze, przygotowania do kompleksowej przebudowy układu komunikacyjnego na węźle drogi ekspresowej S52 w Jasienicy są na ukończeniu. Wkrótce ruszą prace budowalne przy środkowym odcinku.

10 kwietnia rozstrzygnięty został przetarg na budowę ronda koło biblioteki. Ma ono powstać w systemie „zaprojektuj i zbuduj” do jesieni przyszłego roku. Początkowo pozyskano dofinansowanie 1 231 694,95 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przy ówczesnej wartości kosztorysowej opiewającej na 4,60 mln zł. Po negocjacjach z firmami, które zgłosiły się do przetargu na wykonanie ronda, cena spadła do 3 875 238 zł.

Różnicę między wynegocjowaną ceną a kwotą dofinansowania solidarnie pokryjemy po połowie wraz z Powiatem Bielskim. Ale dalej staramy się o kolejne dofinansowanie, toteż wkład budżetu Gminy Jasienica w tej inwestycji może się jeszcze zmniejszyć – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Wykonawca oprócz ronda o średnicy ok. 40 m przebuduje dodatkowo wjazd na parking Gminnej Biblioteki Publicznej i zmodernizuje ekrany akustyczne w sąsiedztwie inwestycji. – Zadecydowałem o realizacji tego zadania, bowiem zależało nam, aby jak najszybciej inwestycja ruszyła. Dzięki temu w krótkim czasie mogliśmy pozyskać niezbędne środki i załatwić wszelkie formalności – dodaje wójt.

Rondo koło biblioteki jest jednym z trzech zaplanowanych fragmentów przebudowy zjazdu i wjazdu na węźle S52 w Jasienicy.

- Przebudowany układ komunikacyjny umożliwi stopniowe rozładowanie ruchu i tym samy udrożnienie przejazdu w okolicach węzła. Budowa środkowej części tego układu, obejmującej budowę ronda koło Urzędu Gminy i łącznika poprowadzonego po nowym śladzie z ul. Międzyrzeckiej do zaplanowanego ronda przy szkole na ul. Strumieńskiej, ruszy w najbliższych tygodniach. Projekt jest już gotowy. Aktualnie oczekujemy na wydanie pozwolenia na realizację. Na wykonanie tego zadania wójt pozyskał już dwa lata temu 10 mln zł, co w całości pokrywa koszty wykonania – informują urzędnicy z Jasienicy.

Z kolei rondo koło szkoły wraz z 2 kilometrami ul. Strumieńskiej zaczyna przebudowywać Powiat Bielski. Rozstrzygnięty został przetarg na to zadanie, całość – także w systemie „zaprojektuj i zbuduj” – kosztować będzie 8 551 322,60 zł. Powiat pozyskał 4 402 782,44 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz 1 605 972,74 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gmina Jasienica zobowiązała się dołożyć 1 228 916,39 zł, zaś Powiat wyłoży ze swego budżetu 1 313 651,07 zł.

Czytaj również: Nowy węzeł na S52. Umowa podpisana

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: