Pierwszy raz w Polsce – „Pomarańczowy kwiecień”
Jednak pomimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji w Polsce, nadal za mało rozmawia się na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Miesiąc Świadomości Amputacji to inicjatywa, która ma to zmieniać – oswajać z tematem, uświadamiać, edukować, ale również integrować i aktywizować. Właśnie wystartowała pierwsza w Polsce edycja „Pomarańczowego Kwietnia”.
Każdego roku jak możemy dowiedzieć się w sieci w Polsce wykonywanych jest około 30 tysięcy amputacji kończyn, głównie w wyniku chorób. Najczęściej powodem jest stopa cukrzycowa, niedokrwienie, miażdżyca naczyń czy nowotwory. Amputacje mogą być także wynikiem wypadków w pracy czy zdarzeń komunikacyjnych. Walka o adaptację do nowego życia po utracie kończyny to wyzwanie wymagające wsparcia rehabilitacyjnego, ale także społecznego i emocjonalnego. W tym miejscu najważniejsze przynajmniej na początku jest wsparcie i pomoc osób bliskich.
- Wprowadzając Pomarańczowy Kwiecień do Polski, chcemy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji. Akcja jest kolejnym krokiem naszej organizacji na drodze do budowania świadomości w temacie utraty kończyn oraz promowania integracji i aktywizacji społecznej osób po amputacjach – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run organizatorka akcji.
Jak mówią organizatorzy głównym celem akcji, która w tym roku pierwszy raz wystartowała również w Polsce, jest szeroko pojęta edukacja, integracja społeczna, wsparcie rehabilitacyjne oraz promocja zdrowego trybu życia.
Codzienna pomoc osobie po amputacji to nie tylko rehabilitacja medyczna czy np. nauka chodu o protezie, ale także opieka psychologiczna, budowanie pewności siebie i umiejętności radzenia sobie z nową rzeczywistością.
Sam jestem osobom, która w wyniku stopy cukrzycowej ma odjęty jeden palec w stopie i wiem po obecności na szpitalnym oddziale chirurgicznym jak ciężko osobom po amputacji odnaleźć się w nowym świecie bez kończyny. Ciężko odnajdować się bez jednego palca ale ręka czy noga to dramat.
Do akcji „pomarańczowego kwietnia” może dołączyć każda osoba i każda instytucja. Szczegółowe informacje, harmonogram i grafiki do pobrania znajdują się na stronie aktywizuj.pl.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.