Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cudzoziemcy. W regionie więcej. Na Śląsku mniej

Ukraińcy, Białorusini, a następnie mieszkańcy Gruzji – to oni najczęściej w naszym województwie zgłaszani są do ubezpieczeń zarówno w Polsce jak i na Śląsku. Ilu cudzoziemców zgłoszonych zostało do ZUS w regionie?

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To dane dla całego kraju. Natomiast w województwie śląskim tendencja jest odwrotna. W porównaniu z danymi z końca 2023 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych spadła.

 Niewielki spadek w województwie

Porównując dane liczbowe z grudnia 2023 r. do marca 2024 r. możemy zauważyć niewielki spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w województwie śląskim. Na koniec marca liczba obcokrajowców w statystykach sześciu oddziałów ZUS w województwie śląskim wyniosła 98 847.  To o 620 osób mniej niż w grudniu ubiegłego roku. - Nie jest to duży spadek, jednak dość mocno widoczny w statystykach Oddziału ZUS w Rybniku. Z tego terenu pod koniec marca tego roku zgłoszonych było o 1,3 tys. cudzoziemców mniej niż w grudniu 2023 r. – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Zarówno w kraju, jak i w województwie śląskim, największą grupę wśród obcokrajowców w statystykach ZUS stanowią obywatele zza wschodniej granicy, czyli Ukraińcy, Białorusini, a następnie mieszkańcy Gruzji. To właśnie w przypadku Ukraińców i Gruzinów odnotowaliśmy największe spadki liczby cudzoziemców w województwie śląskim.

W Oddziale Bielsku-Białej - więcej cudzoziemców

Ukraińców w województwie śląskim ubyło o około 120 osób, a Gruzinów o około 130 osób w porównaniu do stanu na koniec grudnia 2023 r. Natomiast przybyło Białorusinów.

- Jeśli chodzi o oddziały ZUS w województwie śląskim największy spadek liczby ubezpieczonych cudzoziemców odnotowano z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku. Pod koniec grudnia 2023 r. zgłoszonych było 20 304 cudzoziemców, a pod koniec marca tego roku 19 tys. Mniej cudzoziemców - o około 300 osób - było także zgłoszonych w marcu w Oddziale ZUS w Sosnowcu. Natomiast oddziały ZUS w Bielsku-Białej, Częstochowie, Chorzowie i Zabrzu odnotowały niewielkie wzrosty liczby zgłoszonych cudzoziemców. W Oddziale ZUS w Bielsku-Białej [do którego należy również powiat cieszyński - przyp.red.] liczba cudzoziemców w porównaniu do grudnia 2023 r. wzrosła o ponad 400 osób, w Oddziale ZUS w Chorzowie o 375 osób - informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Część nie ma ubezpieczenia

- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

 

Dane dla województwa  śląskiego:

Oddział

L. cudzoziemców

31.12.2023

L. cudzoziemców

31.03.2024

Bielsko-Biała

15 105

15 518

Chorzów

21 977

22 352

Częstochowa

15 708

15 726

Rybnik

20 304

19 000

Sosnowiec

10 047

9 692

Zabrze

16 326

16 559

WOJ.ŚLĄSKIE

99 467

98 847

Pracują i zatrudniają innych

Coraz częściej możemy zauważyć, że osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwieranie własnych biznesów w Polsce.

- W województwie śląskim pod koniec marca 3,5 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Liczba takich firm w porównaniu do grudnia 2023 r. wzrosła o ponad 300. Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Białorusini i Niemcy. W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 58 tys. cudzoziemców - podaje Kopczyńska.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-16 17:07:41
koszor: Ukraińcy mają mobilizację, więc niech bronią swojej ojczyzny.
2024-04-16 20:14:41
RysiekK22: nie ! nie mają czego "bronić" bo ani 1 kawałek NAPRAWDĘ ukraińskiej ziemi nie jest , jak na razie , zagrożony. Reżym zeleńskiego próbuje podbić i okupywać prowincje novorosyjskie (jak niegdyś Żeczpospolita kresy ). Im prendzyj braknie im "mięsa armatniego" tym szybciej się wojna skończy, tak więc należy Ukraińcom pomagać uciec przed poborem, a exmitować dopiero po zakończeniu wojny
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: