Rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich, czy rondo Niepodległości?
Grupa radnych powiatowych ma pomysł na nazwę dla ronda przy ul. Bobreckiej w Cieszynie. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego złożono wniosek na ręce przewodniczącego Rady Powiatu, aby wystąpił w tej sprawie do Rady Miasta Cieszyna. Rondo miałoby otrzymać imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
Wnioskodawcy swoją decyzję tłumaczą w następujący sposób - śp. pan profesor Lech Kaczyński należał do grona najwybitniejszych postaci życia politycznego w Polsce przełomu wieków. Nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń Polaków, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, prezes Najwyższej Izby Kontroli, Minister Sprawiedliwości w rządzie premiera Jerzego Buzka, a nade wszystko Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej to tylko główne funkcje państwowe jakie sprawował w swoim życiu.
W swoim wniosku grupa radnych wspomina również o katastrofie pod Smoleńskiem w której zginął m.in. Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska. Wnioskodawcy zwracają również uwagę, iż Prezydent Lech Kaczyński często przebywał w powiecie cieszyńskim. Uważamy, że nazwanie wspomnianego ronda imieniem poległej Pary Prezydenckiej jest absolutnie zasadne i będzie przypominało żyjącym o tej straszliwej tragedii. W Polsce zawsze czczono pamięć bohaterów, a przykład ich życia i bezinteresownej służby Ojczyźnie stanowił wzór do naśladowania i był fundamentem patriotycznego wychowania przyszłych pokoleń Polaków – uzasadnia swoją propozycję grupa radnych powiatowych. Swój podpis jako radny złożył pod wnioskiem również Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król.
Jak informuje Przewodnicząca Rady Miejskiej Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz, wniosek wpłynął do Rady Miejskiej początkiem stycznia. Jak się okazuje, to nie jedyna propozycja, co do nazwy ronda przy ul. Bobreckiej.
Już w listopadzie, do Rady Miasta, wpłynął wniosek, aby rondo przy ul. Bobreckiej nazwać rondem Niepodległości, ponieważ rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod wnioskiem podpisała się Społeczność Cieszyńskich Lekcji Śpiewania.
Ponieważ w Cieszynie powstała zupełnie nowa ulica we wschodniej części ulicy Hajduka (nazwa robocza Hajduka Boczna) i tutaj pojawiły się pewne propozycje nazw, takie jak: ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulica Marii Wardasówny, czy ulica Jana Pawła II.
Cieszyński magistrat nie ma, póki co, opracowanych zasad nadawania nazw obiektom miejskim. Do tej pory to Komisja Urbanistyki, Strategii i Ochrony Zabytków opiniowała w tej sprawie. Na tej podstawie przygotowywano uchwałę o nadaniu nazwy i głosowano. Obecnie trwają jednak prace nad stworzeniem zasad nadawania nazw obiektom miejskim oraz nad projektem uchwały, która jest inicjatywą ustawodawczą złożoną przez radnych Klubu CIS. Mamy nadzieję, że będzie nam pomocna. W tej kadencji bez określonych zasad nazwaliśmy jedną ulicę i jedno rondo – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Gabriela Staszkiewicz.
Ponieważ prawo nie działa wstecz, te wnioski, które zostały złożone do tej pory nie będą rozpatrywane według regulaminu, który jest w trakcie opracowywania. Jak informuje Przewodnicząca Rady obecnie wnioski zostały złożone do Komisji Urbanistyki, Strategii i Ochrony Zabytków, która je zaopiniuje. Jednak na razie decyzja nie zostanie podjęta. Jak przyznaje Staszkiewicz wynika to również z tego, iż póki co ulica, jak również rondo nie zostały oddane do użytku. Myślę, że poczekamy, aż ulica i rondo zostaną oddane do użytku. Potem będziemy głosować nad wyborem odpowiedniej nazwy dla nowego ronda – dodaje Staszkiewicz.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.






















































Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
